Pieśni kurpiowskie (w niezwykłej aranżacji) na Międzynarodowy Dzień Jazzu.

Pieśni kurpiowskie (w niezwykłej aranżacji) na Międzynarodowy Dzień Jazzu.

30 kwietnia 2021 Wyłącz przez administrator

10 lat temu UNESCO po raz pierwszy zaprosiło 30 kwietnia do świętowania Międzynarodowego Dnia Jazzu. Katowice były jednym z pierwszych miast w Polsce, które odpowiedziały na ten apel, tworząc Katowice JazzArt Festival.
Jego jubileuszowa edycja przypadła więc w czasie pandemii.

***

Dzięki JazzArt Festivalowi Katowice świętowały zwykle Międzynarodowy Dzień Jazzu przez kilka dni. Od 2012 roku miasto odwiedziło wielu znakomitych jazzmanów (żeby wspomnieć tylko Jana Garbarka) i wielu muzyków często z jazzem nie kojarzonych, ale pielęgnujących w swojej muzyce jazzowego ducha wolności.

JazzArt zaczął wyznaczać nowe kierunki w myśleniu o festiwalu, promując młodą scenę europejską, rozszerzając się na działania społeczne (słynne koncerty w katowickim areszcie czy warsztaty dla dzieci z niepełnosprawnościami) czy wreszcie realizując postula inicjatywy Keychange i wprowadzając do ponad połowy programu składy tworzone przez jazzwoman.

– Już poprzednia edycja JazzArtu przypadła na czas pandemii. Niestety, to samo dotknęło edycję jubileuszową. Dlatego festiwal w 2021 rozciągamy na cały rok licząc, że może już w maju zaprosimy naszą publiczność na koncerty na żywo. Ale data 30 kwietnia zobowiązuje, dlatego jeszcze raz zapraszamy na wydarzenia Międzynarodowego Dnia Jazzu do sieci – mówi Łukasz Kałębasiak, wicedyrektor ds. programowych instytucji Katowice Miasto Ogrodów.

Głównym muzycznym akcentem programu będzie premiera koncertu Łukasza Ojdany, przygotowanego przez Miasto Ogrodów i Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia. Pianista znany ze współpracującego niegdyś z Tomaszem Stańko tria RGG, nagrał niedawno płytę, na której improwizuje wokół… tradycyjnych pieśni kurpiowskich.

Wykona je w sali kameralnej NOSPR, a koncert będzie można posłuchać i zobaczyć po raz pierwszy o godz. 12.00 w mediach społecznościowych Miasta Ogrodów i NOSPR oraz na ich profilach YouTube.

W ten samo sposób, czyli przez internet, poznamy nowe prace rysownika i znawcy oraz miłośnika jazzu Henninga Bolte. Holender od lat odwiedza wszystkie najważniejsze festiwale jazzowe Europy, a niemal na każdym koncercie powstają jego impresyjne rysunki.

Kolejny ich zestaw, po prezentacji w 2020 roku, Miasto Ogrodów pokaże online o godz. 18.00. A pół godziny później Martyna van Nieuwland, dyrektor artystyczna festiwalu, porozmawia z artystą o jego jazzowych pasjach.

Jest szansa, że na JazzArt 2021 usłyszymy na żywo m.in. Olo Walickiego, który na razie będzie bohaterem filmu „Najmniejsza wspólna wielokrotność”. To filmowy reportaż dokumentujący i rekonstruujący zdarzenia związane z pracą wokół albumu „Llovage” autorstwa kultowych gdańskich muzyków –Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego.

Film Konrad Kulczyński i Walicki zostanie udostępniony do obejrzenia o godz.21.00.

Wszystkie wydarzenia internetowej edycji Katowice JazzArt Festivalu 2021 są bezpłatne.

Źr.: Miasto Ogrodów/BP UM Katowice.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***