Kamienica w centrum Katowic. Ona w kolejnej ciąży, on bez pracy.

Kamienica w centrum Katowic. Ona w kolejnej ciąży, on bez pracy.

4 kwietnia 2021 Wyłącz przez administrator

Nie tylko w pandemii miał z tym kłopoty. Jednakże teraz ma wytłumaczenie, jest pandemia – nie ma zajęcia dla niego.

AnnBS o narastającym, bardzo niebezpiecznym zjawisku. O przemocy domowej w czasach pandemii.

***

W jednej pracy szef mu płaci za mało, w drugiej – praca jest zbyt ciężka. W jeszcze innej go „okradziono”. Zawsze jest wytłumaczenie, a pieniędzy nierzadko nie ma nawet na chleb. Pożyczyć nikt nie chce, chociaż ona prosi. Tata znów odszedł z pracy, bo szef „był zwykłym głupkiem”. Zawsze ma jakieś usprawiedliwienie.

W poprzedniej pracy go „okradli”, a w jeszcze innej zbyt mało płacili. Byle browar w lodowce i papierosy, po które uda się do pobliskiego sklepu ciężarna żona.

Niech spróbuje nie pójść. Wtedy w ruch idą pięści.

Policja wzywana była przez sąsiadów setki razy. Ale ona nie pozwoli zrobić krzywdy mężowi.

Przecież dzieci muszą mieć ojca. Bo jak bez ojca?

‐ Mąż kocha mnie i dzieci – mówi ona. Z mieszkania często dochodzą wrzaski, niewybredne słownictwo, płacz dzieci. Sąsiedzi znów reagują, dzwoniąc na policję. Ta przyjeżdża, spisuje i odjeżdża, bo kobieta nie wnosi skargi.

Jest to jeden z wielu przykładów przemocy. I jak zawsze najbardziej cierpią dzieci.

Coraz więcej kobiet doświadcza przemocy domowej. W pandemii zjawisko się nasila.

To nie tylko polskie zjawisko. W raporcie Komisji Europejskiej czytamy, że już w zeszłym roku, w czasie lockdownu, w większości krajów UE, zauważono wzrost przemocy domowej.

Kobiety zostały zamknięte w mieszkaniach wraz ze swymi prześladowcami. Wzrost przemocy na poziomie 30 do 50 procent potwierdziły już Francja, Wielka Brytania, Chiny, Australia i Hiszpania.

Nie ma wiarygodnych danych z Polski. Jednakże należy podejrzewać, że i u nas może być podobnie. Dane za raportami Komisji Europejskiej, Klubu Jagiellońskiego, Amnesty International. AnnBS

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***