Górnictwo odchodzi do przeszłości. Likwidacja wszystkich kopalń węgla energetycznego.

Górnictwo odchodzi do przeszłości. Likwidacja wszystkich kopalń węgla energetycznego.

28 kwietnia 2021 Wyłącz przez administrator

120 tys. dla odchodzących górników i inne działania osłonowe.
Pożegnamy kopalnie w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Mysłowicach, Bytomiu czy Zabrzu.
Szczegóły dziś uzgodniono i parafowano umowę społeczną.

***

Do 2049 roku na terenie Polski mają być zamknięte wszystkie kopalnie wydobywające węgiel energetyczny. Pozostaną kopalnie wydobywające węgiel na potrzeby hutnictwa – w czym specjalizuje się Jastrzębska Spółka Węglowa.

Dzisiaj oficjalnie podpisano umowę społeczną pomiędzy rządem a środowiskiem górniczym, która między innymi gwarantuje szeroko rozumianą pomoc dla górników oraz pozostałych pracowników sektora wydobywczego. Wspomniany dokument jest efektem około siedmiomiesięcznych negocjacji przedstawicieli rządu ze związkowcami.

I tak kolejno: pierwszy rozdział mówi o dopłatach do likwidacji górnictwa, uwzględniając zarazem podwyżki wynagrodzeń do czasu całkowitego zamknięcia polskich kopalń.

Drugi rozdział obejmuje minimalizację skutków transformacji oraz inwestycje w nowe czyste technologie węglowe, co przewidziane jest już w połowie przyszłego roku.

Trzeci rozdział traktuje o utworzeniu Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji Śląska, partycypacji naszego województwa w podziale środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Czwarty rozdział to harmonogram likwidacji poszczególnych kopalń.
Piąty dotyczy kwestii zatrudnienia części osób do emerytury i alokacji z likwidowanych zakładów wydobywczych.

W szóstym rozdziale możemy przeczytać o osłonach socjalnych urlopach i odprawach dla górników. Co ważne, każdy odchodzący dobrowolnie z pracy górnik, ma otrzymać 120 tysięcy złotych (netto).

Ostatni rozdział potwierdza, iż zawarta umowa społeczna stanowi podstawowy dokument transformacji sektora. Aby umowa weszła w życie potrzebna jest jej notyfikacja w Komisji Europejskiej.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. Lestat Jan Mehlich/Wikipedia.