Dziś podpisanie tzw. Umowy Społecznej. Ma ona precyzować zasady dalszej likwidacji górnictwa i gwarantować pomoc dla górników z zamykanych kopalń.

Dziś podpisanie tzw. Umowy Społecznej. Ma ona precyzować zasady dalszej likwidacji górnictwa i gwarantować pomoc dla górników z zamykanych kopalń.

28 kwietnia 2021 Wyłączono przez administrator

Wśród związkowców entuzjazmu nie ma.

***

Jest natomiast nieufność. Wyrażał ją niedawno Bogusław Ziętek, przewodniczący „Sierpnia 80”.

Ziętek wprost obawiał się, że do podpisania żadnej umowy nie dojdzie. Jednak zarówno strona rządowa, jak i społeczna znalazły się w sytuacji bez wyjścia.

Zgodzono się na umowę, ponieważ wszyscy wiedzą, że kopalnie trzeba zamykać. Jest coraz mniejsze zapotrzebowanie na węgiel.

To jedna przyczyna. Druga jest taka, że rząd (choć za to rządząca dziś koalicja krytykowała poprzedników) nie potrafił zatrzymać importu węgla z Rosji. Ten wlewał się do Polski szeroką rzeką.

I jeszcze raz zacytujmy przewodniczącego Ziętka:

– Jeżeli premier Morawiecki i jego rząd sprzedali nasze górnicze i energetyczne interesy w Brukseli, to niech przynajmniej nie popełniają zbrodni zaniechania i jak najszybciej rozpoczną realizację projektu atomowego – podkreśla Ziętek (za Wirtualny Nowy Przemysł).

Entuzjazmu nie wykazuje też Solidarność. Poinformowała ona jedynie o wynegocjowaniu umowy, nie wchodząc w jej treść.

Sceptyczny jest również Związek Zawodowy Górników w Polsce. Na stronie związku można przeczytać wypowiedź górnika kopalni Staszic-Wujek:

„Na pewno każdy wolałby, żeby dało się dopracować do emerytury w jego kopalni – wskazuje Adrian Omarczyk. – W kolejnych latach kopalnie będą zamykane i tym, którzy będą alokowani, przyjdzie być może dojeżdżać gdzieś dalej do pracy. Niektóre osoby, którym zostało przykładowo z dziesięć lat do emerytury mogą zaliczyć jeszcze może i ze trzy kopalnie po drodze. Niektórzy, mający po pięć czy sześć lat pracy na dole, może skuszą się na odprawy. Ale pieniądze się potem szybko rozejdą. Ludzie są niepewni, gdzie w przyszłości będzie ich miejsce pracy i dokąd będą musieli dojeżdżać”.

Umowa ma zapewnić odchodzącym z pracy górnikom szereg osłon socjalnych. O szczegółach w osobnym tekście.

Dotyczy ona kopalń wydobywających węgiel energetyczny. Kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wydobywają węgiel koksujący – dla hutnictwa.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. Wikimedia.