Czy zakazić się można koronawirusem pijąc wodę z kranu lub biorąc prysznic? Główny Inspektorat Sanitarny wydał w tej sprawie uspokajające oświadczenie.

Czy zakazić się można koronawirusem pijąc wodę z kranu lub biorąc prysznic? Główny Inspektorat Sanitarny wydał w tej sprawie uspokajające oświadczenie.

30 kwietnia 2021 Wyłączono przez administrator

Woda z ujęć podziemnych jest bezpieczna, a woda z ujęć powierzchniowych – badana.
Woda pitna jest też dezynfekowana i uzdatniana.
GIS odniósł się również do obaw czy kąpiąc się w rzekach bądź jeziorach można się zakazić.

***

Oświadczenie Główny Inspektorat Sanitarny wydał, jako że w niektórych mediach pojawiły się alarmistyczne doniesienia – że woda może nieść zagrożenie epidemiczne.

GIS uspakaja. Mimo wszechobecnego zagrożenia koronawirusem, w dobie pandemii woda w naszych kranach jest bezpieczna.

Możemy bez najmniejszych obaw spożywać ją, a także korzystać z jej zasobów w celach gospodarczych.
„SARS-Cov-2 nie szerzy się poprzez dostarczaną ludziom wodę z ujęć podziemnych natomiast woda z ujęć powierzchniowych i mieszanych jest dokładnie badana pod kątem potencjalnego zakażenia” – wyjaśnia Główny Inspektor Sanitarny.

Ciąg dalszy oświadczenia GIS: „Poprzez uzdatnianie i dezynfekcję konsumenci otrzymują bezpieczną w użyciu wodę. Odrębne zagadnienie stanowią natomiast ścieki i wody powierzchniowe.

Tutaj podjęto prace badawczo-wdrożeniowe oraz zastosowano monitoring biologiczno-chemiczny ścieków pod kątem obecności w nich wirusa. Kontroli poddawane są wody śródlądowe, gdzie od zawsze jest ryzyko wszelkich zakażeń i stąd wspomniana dezynfekcji i uzdatnianie, gdyż zbiorniki te to źródła wody dostarczanej później ludziom.

Komisja Europejska w dniu 17 marca br. wydała stosowny dokument dotyczący kontroli i badania ścieków w dobie pandemii koronawirusa. Ma to na celu wsparcie państw członkowskich w tworzeniu systemów nadzorowania ścieków a także profilaktyki wczesnego wykrywania zakażeń SARS-Cov-2 na tym obszarze, by tym samym zapobiegać zagrożeniu kolejną falą pandemii”.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. Pixabay.