Od dziś w Katowicach można składać propozycje, które obszary miasta są najbardziej zaśmiecone. Po raz kolejny rusza akcja „SprzątaMy Dzielnice”.

Od dziś w Katowicach można składać propozycje, które obszary miasta są najbardziej zaśmiecone. Po raz kolejny rusza akcja „SprzątaMy Dzielnice”.

26 marca 2021 Wyłącz przez administrator

Wybranych zostanie pięć miejsc. A my sprawdzamy, które tereny zgłaszane były najczęściej.

***

Dziś pierwszy dzień zgłaszania propozycji. Termin ich nadsyłania upływa 4 kwietnia.

Zgłoszenia wysyłamy na adres sprzatamy@wolnaherbata.pl. Można to również uczynić na Facebooku, gdzie jest utworzone odpowiednie „Wydarzenie” (SprzątaMy Dzielnice).

Do samego zgłoszenia należy dołączyć uzasadnienie i wskazać w miarę dokładnie obszar do posprzątania.

Najczęściej zgłaszane są tereny zielone. Miejsca, które mogłyby służyć wypoczynkowi i rekreacji ale są bardzo zaśmiecone.

W ciągu ostatnich dwóch lat udało się uporządkować m.in. tereny w Załężu, Wełnowcu (tzw. Alpy Wełnowieckie), Koszutce, Zawodziu czy Dąbrówce Małej. Mieszkańcy razem z wolontariuszami Stowarzyszenia Wolnej Herbaty sprzątali też okolice Doliny Trzech Stawów, dolinę rzeki Ślepiotki i Las Panewnicki w Ligocie, Rezerwat Przyrody Ochojec czy las przy ulicy Adama w Giszowcu.

– W organizowanych przez nas akcjach sprzątania wzięło dotąd udział 630 osób – mówi Olaf Józefoski, prezes Stowarzyszenia Wolnej Herbaty.

W ciągu ostatnich trzech lat (wylicza Józefoski) udało się zebrać: 34 kontenery odpadów i 2182 worki śmieci. Uporządkowany został teren dorównujący powierzchnią 135 boiskom piłkarskim.

Do recyklingu trafiło 661 worków odpadów. Oznacza to, że udało się zaoszczędzić taką ilość energii elektrycznej, która pozwalałaby na 16 nieprzerwanej pracy lodówki. To równowartość spalonych 11 ton węgla.

Dodajmy, że przeciętny Polak wytwarza w ciągu roku 315 kg odpadów. Zaledwie 30 proc. z nich trafia do recyklingu.

Jak dotąd we wspomnianej akji wzięło udział 630 osób. Często są to całe rodziny – rodzice oraz dzieci.

O uczestnictwo w akcji apeluje prezydent Katowic Marcin Krupa:

– Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. Prawie połowa naszego miasta to tereny zielone – parki, lasy, skwery – mówi. – Mamy także piękną architekturę i dzielnice o różnym charakterze. Jednak abyśmy mogli cieszyć się ze spędzania czasu w tych miejscach – musimy wszyscy także o nie dbać.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Na zdjęciu: akcja sprzątania w Dąbrówce Małej. Fot.  Agnieszka Majnusz. Za BP UM Katowice.