Jak rządowe plany zamykania kopalń wpłyną na nasze życie i gdzie najbardziej – to ocenili naukowcy.
13 marca 2021Dla Katowic czy Gliwic cios ten nie ma być aż tak dotkliwy. Zobaczymy.
Bytom, Ruda Śląska, Zabrze mają go odczuć dramatycznie.
Analiza dotyczy także innych miast: Tychów, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, kolejnych miast i całych powiatów.
***
Pamiętajmy, że kopalnie dają chleb nie tylko samym górnikom. Dzięki nim funkcjonuje wiele firm usługowych.
Ponieważ górnicy otrzymują regularne wypłaty, dają żyć nie tylko sklepom osiedlowym. Są klientami również innych sklepów czy firm usługowych.
Dlatego za bardzo ważne należy uznać badania, przeprowadzone na zlecenie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Do 2049 roku ma nastąpić – w wyniku transformacji energetycznej – całkowite wygaszenie górnictwa w Polsce. Polski Instytut Ekonomiczny opracował w ostatnim czasie analizę, dotyczącą przygotowania poszczególnych regionów górniczych na tę ogromną zmianę.
Najlepiej, według wspomnianego opracowania, poradzą sobie Katowice, Gliwice oraz Jaworzno. Mieszkańcy tych miast nie są w większości bezpośrednio związani z górnictwem.
Zaraz za nimi plasują się Dąbrowa Górnicza oraz Tychy. Koniec przemysłu węglowego nie wydaje się być szczególnie dotkliwy w swych skutkach dla mieszkańców powiatów: cieszyńskiego, krakowskiego, świdnickiego, bolesławskiego czy bełchatowskiego.
Z kolei miastami, które według naukowców miałyby najbardziej ucierpieć na wygaszeniu kopalń i górnictwa, są kolejno: Bytom, Zabrze, Ruda Śląska, Jastrzębie-Zdrój, Świętochłowice oraz Mysłowice. W miastach tych górnictwo węgla kamiennego nadal stanowi podstawę bytu bardzo wielu mieszkańców.
Badania pokazują także silny związek emocjonalny mieszkańców tych miast z górnictwem.
Niełatwo w nowej „bezwęglowej” rzeczywistości może być też osobom mieszkającym w powiatach: pszczyńskim, rybnickim, włodawskim, chełmskim czy wodzisławskim.
Na zdjęciu Muzeum Śląskie, które powstało na miejscu dawnej kopalni Katowice. Fot. Magda Bachir.
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.
***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis
Zapraszamy.
***