Dzień kobiet w kinach Silesia Film.  Trzy dni.  Pięć kin studyjnych.  Kilkanaście filmów.

Dzień kobiet w kinach Silesia Film. Trzy dni. Pięć kin studyjnych. Kilkanaście filmów.

2 marca 2021 Wyłącz przez administrator

Seansom towarzyszyć będą pokazy premierowe i przedpremierowe oraz wydarzenia towarzyszące.

***

Na początek – Kino Kosmos, a tam aż trzy dni i pięć filmów. W dniach 6-8 marca na każdym seansie w Kinie Kosmos widzów przywita z ekranu jedna z prelegentek Silesia Film, która zaprosi do czytania, oglądania, słuchania i śledzenia aktywności krytyczek filmowych – nie tylko od święta, ale przez cały rok.

Po tych zapowiedziach zaprezentowane zostaną filmy wyreżyserowane przez panie. Polecamy m.in. fińską komedię o pokoleniu trzydziestolatków („W co grają ludzie”, reż. Jenni Toivoniemi), oscarowego faworyta („Szarlatan”, reż. Agnieszka Holland), damskie kino zemsty („Obiecująca. Młoda. Kobieta”, reż. Emerald Fennell) i dramatyczny obraz relacji zawodniczka – trener („Slalom”, reż. Charlène Favier).

Dla miłośniczek i miłośników klasyki Kino Kosmos przygotowało specjalny poniedziałkowy seans w cyklu Retro Kino: „Ada, to nie wypada” (1936) Konrada Toma, czyli perypetie buntującej się przeciw konwenansom bohaterki utrzymane w muzycznych klimatach międzywojnia.

W Kinie Światowid Święto Kobiet również obchodzić będziemy nieco wcześniej, bo w niedzielę 7 marca i to w towarzystwie jednego z najbardziej popularnych obecnie aktorów, czyli Madsa Mikkelsena. Duńczyka zobaczymy w dwóch filmach: sensacyjnych „Jeźdźcach sprawiedliwości” (2020) – nowym obrazie zdobywcy Oscara® Andersa Thomasa Jensena, reżysera wielokrotnie nagradzanych przez publiczność „Jabłek Adama” oraz w rewelacyjnym „Na rauszu” (2020) Thomasa Vinterberga, w którym bohater grany przez Mikkelsena próbuje odzyskać utraconą radość i sens życia.

W poniedziałek, 8 marca, Światowid oddaje głos kobietom – reżyserkom i zwykłym bohaterkom codzienności. Zobaczymy dwa dokumenty z repertuaru Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W „Kobiecie” (2019, reż. Yann Arthus-Bertrand, Anastasia Mikova) 2000 kobiet z 50 różnych krajów świata odpowiada na pytanie, co to znaczy „być kobietą”, dzieląc się przed kamerą swoimi historiami i osobistymi doświadczeniami: od tych najbardziej intymnych aż po kulturowe. Z kolei „Cała przyjemność po stronie kobiet” (2018) Barbary Miller dotyka najbardziej osobistych, trudnych, ale i palących problemów, z jakimi zmagają się współczesne kobiety, szczególnie w zakresie walki o własną podmiotowość, prawo do przyjemności i wyrażanie siebie.

Dokładnie w Dzień Kobiet katowickie Rialto pokaże hit ostatniego festiwalu w Sundance, inteligentną i przebojową komedię „Palm Springs” (2020). Nyles i Sarah poznają się na nudnym weselu, ale kiedy oboje zostają uwięzieni w pętli czasowej, nagle odkrywają uroki wolności i przeżywają najbardziej zaskakujący romans wszech czasów.

Poniedziałkowy wieczór w Kinoteatrze Rialto spędzimy nie tylko w towarzystwie świetnego filmu, ale również dawki muzycznych emocji. Przed seansem jazzowy duet: wokalistka Marta Fedyniszyn i pianista Kajetan Borowski zaprezentuje minirecital piosenek filmowych we własnych aranżacjach. Start wydarzenia: 20.15.

W Żywcu (kino Janosik) filmowy Dzień Kobiet to – tradycyjnie już – Babski Comber. Tym razem, z uwagi na trudną sytuację i ograniczenia, Babski Comber przyjmie formułę nieco uproszczoną: zaprosimy widzów – a przede wszystkim widzki – na wspaniałą francuską  komedię Daniela Cohena pt. „Małe szczęścia”. Zaprzyjaźnione ze sobą dwie pary świetnie się ze sobą bawią… aż momentu, w którym jedną z bohaterek spotyka niespodziewany sukces pisarski… Co na to jej mąż i przyjaciele?

„Małe szczęścia” zobaczą również widzowie raciborskiego Kina Bałtyk, którzy poniedziałkowe Święto Kobiet zdecydują się spędzić przed kinowym ekranem.

Na zdjęciu – stara dobra atmosfera w kinie sprzed czasu pandemii. Oby wróciła jak najprędzej.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za IF SF. Fot. również.