Bezpiecznie na dwóch kołach.  Rozmowa z Jakubem Cichym, kolarzem.

Bezpiecznie na dwóch kołach. Rozmowa z Jakubem Cichym, kolarzem.

12 marca 2021 Wyłączono przez administrator

Wiosenne porządki rowerowe. Co musimy zrobić, żeby móc bezpiecznie wyjechać na szosę. Co jest potrzebne tobie i czego potrzebuje twój rower.
Jak korzystając z roweru, być bezpiecznym dla siebie, innych pojazdów i pieszych. I ciekawa kwestia, o której nie każdy myśli – kask jest ważnym elementem wyposażenia rowerzysty nie tylko dlatego, że chroni kości czaszki.

***

Wiosną wyciągamy rowery. Z piwnicy, z garażu, gdziekolwiek stały zimą. Żebyśmy mogli bezpiecznie na nich wyjechać, trzeba je dobrze sprawdzić i przygotować do drogi.

Wyciągamy rower z piwnicy i co robimy?

– Trzeba sprawdzić, w jakim stanie są wszystkie części ruchome. Czy są dobrze przykręcone, czy nic się nie poluzowało, np. koła, zaciski hamulcowe… Łańcuch trzeba nasmarować zawsze, gdy rower przez dłuższy czas nie jest używany.
Najczęściej jest tak, gdy wyciągamy rower po zimie, nie wygląda on tak, jak zapamiętaliśmy go jeżdżąc przy pięknej, jesiennej pogodzie. Jeśli nie jesteśmy pewni swoich umiejętności, najlepiej oddać rower do serwisu.

Dlaczego tak ważny jest kask?

– Jazda, zwłaszcza treningowa na rowerze, bywa niebezpieczna. Tak naprawdę jedyną częścią naszego ciała, którą chronimy, jest głowa. Można sobie wyobrazić, co stanie się, gdy wjedziemy na drzewo, krawężnik lub np. gdy jakieś zwierzę, choćby mała mysz, wybiegnie nam na drogę. Czy nam się to podoba, czy nie, kask jest konieczny, zresztą regulowany przepisami.

Przed czym jeszcze chroni kask?

– Może mało kto zwraca uwagę, ale latem, nie tylko przy bardzo szybkiej jeździe, mogą we włosy wplątać się różne owady. Nikt nie chciałby być użądlonym w czasie wycieczki przez pszczołę czy osę. W tym przypadku sam kask nie wystarczy, trzeba wybierać taki, który ma pod spodem siateczkę.
Następnym elementem kolarza są okulary, które chronią oczy również przed owadami, pyłem, kurzem, błotem. Te dobre chronią również przed ostrymi błyskami słońca czy światami samochodów.

Co robić, gdy już jesteś na drodze?

– Musimy pamiętać, że nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego. Przepisów musi przestrzegać każdy. Koniecznością jest więc je znać – i stosować.
Chodnik jest dla pieszych, droga dla rowerzystów. Zawsze! Jeśli jest wyznaczona ścieżka da rowerów, to jest ona dla naszego bezpieczeństwa. Rowerzyści, korzystajcie z niej. Gdy jednak, a na naszych drogach to się zdarza, ścieżka rowerowa jest dziurawa i jedzie nią kolarz, ma prawo zjechać na drogę i grzecznie nią jechać, nie trzeba od razu trąbić.

A co z samochodami?

– Kierowcy samochodów, pamiętajcie, że rower może i ma prawo wyprzedzać was również z prawej strony. Nie miejcie o to pretensji. Odległość do wymijania roweru, według przepisów, to minimum 1,5 m. Jeśli przeciwny pas jest pusty, nic was nie kosztuje, gdy ominiecie rower jeszcze większym łukiem.
Chcę zaapelować do kierowców, by byli przygotowani, że rower może jechać szybciej niż 20 km/h i nie zawsze zdążą wyprzedzić rower np. przed skrzyżowaniem. Kierowcy powinni przestrzegać znaków drogowych i ustępować pierwszeństwa. Nie wyjeżdżać z drogi podporządkowanej, widząc, że tą główną jedzie rower. Jeśli to kolarz nadjeżdża, może on poruszać się z prędkością 50 czy 60 km/h.

Na co powinni uważać „niedzielni” kierowcy, lecz także i rowerzyści?

– Między innym na to, że nie można jechać za szybko za samochodem i za wolno przed rowerem.

Czy rowerzysta musi wskazać ręką kierunek w jakim ma zamiar jechać?

– Zawsze.

Co jest jeszcze ważne?

– Światła. Niezależnie od pory dnia, zwłaszcza przy złej pogodzie, zawsze powinny być włączone. Konieczne są odblaski. A oprócz świateł odblaskowych doradzam, by czerwone światło z tyłu miało opcję migania. Nie zapominajmy o dobrym oświetleniu z przodu.

O czym na koniec chciałbyś jeszcze przypomnieć, jakoś podsumować temat?

– Apeluję do kolarzy, rowerzystów, żeby zawsze sprawdzali hamulce. Do kolarzy, żeby mieli na uwadze, że rekreacyjni rowerzyści jeżdżą inaczej i nie wolno ich stresować. Do kierowców samochodów, żeby częściej się uśmiechali niż trąbili. Do przechodniów: rower jest pojazdem i czasami jedzie bardzo szybko. Rowerzyści, gdy jesteście obładowani zakupami, na wąskiej ścieżce dla pieszych zejdźcie z roweru i go poprowadźcie. Przypominam: chodnik jest tylko da pieszych!
Zakończyć chcę uwagą, że rower uzależnia, a trening czyni mistrza.
Rozmawiała: pat.c

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***