ZTM chce podwyżki cen biletów komunikacji publicznej – nawet o 12 proc. Przyczyną bezpośrednią pandemia.

ZTM chce podwyżki cen biletów komunikacji publicznej – nawet o 12 proc. Przyczyną bezpośrednią pandemia.

14 lutego 2021 Wyłączono przez administrator

Ta wpłynęła na dużo wyższe koszty funkcjonowania komunikacji i dużo niższe dochody.

Szykują się bardzo duże zmiany.

Ponieważ podwyżki odczujemy wyraźnie ZTM szykuje również takie rozwiązania, które mają złagodzić ich skutki dla naszych portfeli.

***

Czy dojdzie do zmiany cen biletów za przejazdy autobusami, tramwajami i trolejbusami? To w zasadzie pewne.

Kiedy podwyżki zostaną wprowadzone? To także już zapowiedziano.

Na razie są konsultacje. Zarząd Transportu Metropolitalnego przekonuje, że podwyżki są konieczne.

Z powodu pandemii dochody ze sprzedaży biletów spadły o około 100 mln zł. Trzeba też pamiętać o dodatkowych – niemałych przecież kosztach – wynikających z dezynfekcji pojazdów czy wprowadzenia dodatkowych kursów.

– Od początku do tematu podchodziliśmy otwarcie i szczerze. Już we wrześniu sygnalizowaliśmy, że w związku z dużymi stratami finansowymi z powodu koronawirusa, konieczne będą podwyżki cen – przekonuje Kamila Rożnowska, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Już przed pandemią wpływy z biletów pokrywały tylko w 30 proc. koszty funkcjonowania komunikacji autobusowo-tramwajowo-trolejbusowej w naszym regionie. Wraz z nią nastąpił spadek wpływów do 20 proc.

To oznacza, że np. do biletu jednorazowego, kosztującego 3,6 zł, trzeba dopłacać 8 zł.

Jakie będą podwyżki (na razie to propozycja). Wzrosty cen:

Bilety długookresowe i wieloprzejazdowe – średnio o 11 proc.

Bilet „Miasto” – 6 proc.

Ogólny przeciętny wzrost ceny biletów ZTM – 12 proc.

Kolejne ważne zmiany:

Wprowadzony zostanie specjalny bilet na czas pandemii – „Sieć 180” w bardzo atrakcyjnej cenie 550 zł. Oznacza to, że miesięczny koszt takiego biletu wyniesie niecałe 92 zł.

Bilet o nazwie „Sieć 180” zostanie udostępniony w sprzedaży do 31 grudnia 2021 roku. Ze względu na swoją atrakcyjną cenę, nie będzie on podlegał zwrotowi.

Wprowadzone zostaną nowe bilety długookresowe na dwa miasta – „2 Miasta 30” oraz „2 Miasta 90”, dzięki czemu pasażerowie podróżujący w obrębie dwóch gmin nie odczują mocno skutków podwyżki.

Ceny biletów elektronicznych pozostaną niższe niż w przypadku biletów papierowych, których koszty dystrybucji i druku również wpływają na wysokość ich ceny.

Wprowadzone zostanie nowe uprawnienie dla pasażerów korzystających z biletu Dziennego, którzy w soboty, niedziele oraz święta będą mogli zabrać w podróż komunikacją miejską ZTM jedną dodatkową osobę w ramach obowiązywania tego biletu.

Po wprowadzonych zmianach, przejazd liniami „Lotniskowymi” będzie możliwy na podstawie wszystkich biletów ZTM. Oznacza to również niższe ceny dla pasażerów. Przykładowo za bilet z Katowic na lotnisko zapłacimy 5,40 zł lub 6 zł zamiast dotychczasowych 14 zł.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. ZTM.