Prokuratura uznała, że był to happening.  Mimo to sprawa trafi do sądu.

Prokuratura uznała, że był to happening. Mimo to sprawa trafi do sądu.

15 lutego 2021 Wyłącz przez administrator

Ta demonstracja miała miejsce trzy lata temu – na pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach i obiła się szerokim echem w całej Europie.

***

W połowie listopada 2017 r. Parlament Europejski wezwał władze Polski do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. Rezolucję poparła również część polskich europosłów.

Oczywiście nie było w tym gronie europosłów PiS. SLD wstrzymało się od głosu, PSL nie brało udziału w głosowaniu, większość członków PO wstrzymała się od głosu. Rezolucję poparło kilkoro eurodeputowanych PO.

25 listopada 2017 r. środowiska narodowe zorganizowały na pl. Sejmu Śląskiego wiec pod hasłem „Stop współczesnej Targowicy”. Podczas wiecu powieszono na konstrukcjach przypominających szubienice wizerunki europosłów, którzy głosowali za wezwaniem polskich władz do przestrzegania prawa.

Na wspomnianych konstrukcjach zawisły fotografie: Danuty Jazłowieckiej, Danuty Hübner, Barbary Kudryckiej, Julii Pitery, Róży Thun i Michała Boniego.

Demonstrację ochraniali policjanci. Nie zareagowali.

Po wiecu w biurach „powieszonych” europosłów odebrano telefony z groźbami i obelgami. Otrzymali oni także e-maile o podobnej treści.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wyraził zaniepokojenie straszeniem europosłów śmiercią. W tej sprawie wysłał list do Beaty Szydło, która wówczas była premierem.

Przewodniczący Antonio Tajani pisał m.in.: „Grożenie śmiercią i zastraszanie deputowanych nie może być tolerowane w demokracji”.

Prokuratura prowadziła śledztwo w sprawie gróźb. Trwało ono długo, więc w listopadzie Rzecznik Praw Obywatelskich pytał o przyczyny takiego stanu rzeczy.

Prokuratura dwukrotnie je umorzyła. Ostatecznie uznała, że wieszanie wizerunków europosłów na szubienicach nie było czynem zabronionym, jedynie happeningiem.

Mecenas Józef Marcinkiewicz w imieniu wszystkich pokrzywdzonych złożył w Sądzie Okręgowym w Katowicach subsydiarny akt oskarżenia. Akt oskarżenia skierowany jest przeciwko siedmiu osobom, które trzymając konstrukcje przypominające szubienice „uczestniczyły w symbolicznym procederze egzekucji”.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot.: Twitter/SchetynadlaPO.