Po przepięknych kasztanowcach z ul. Raciborskiej deweloperzy planują unicestwić kolejne drzewa w Katowicach.

Po przepięknych kasztanowcach z ul. Raciborskiej deweloperzy planują unicestwić kolejne drzewa w Katowicach.

7 lutego 2021 Wyłącz przez administrator

To bardzo niepokojące zjawisko nie ustaje.

Mieszkańcy biją na alarm.

***

Pod przysłowiowy topór poszło szereg drzew rosnących w pobliżu Atal Francuska Park. Drzewa przeszkadzały w rozbudowie osiedla.

Co ciekawe, inwestor reklamuje mieszkanie na tym osiedlu następująco:

„Miejski styl życia w otoczeniu natury”. Ta musi jednak ustąpić, gdy dochodzi kolizji jej interesu z planami biznesowymi.

Radny dzielnicy Śródmieście Tomasz Kuczyński nagłośnił protest mieszkańców, którzy usiłują obronić drzewa rosnące tam, gdzie na terenie po dawnych kortach Baildonu inny deweloper zamierza postawić wysokościowce.

„Drzewa już są oznaczone, choć inwestor nie ma zgody na budowę” – twierdzi radny Kuczyński.

Na drzewach które mają zostać unicestwione, ludzie powiesili plakaty: „Wyrzuć piłę. Przytul się do mnie”.

Ten pęd do zabijania przyrody jest szczególnie bolesny właśnie w naszym regionie, gdzie jej naprawdę nie jest zbyt wiele. Dlaczego deweloperzy nie chcą budować na terenach poprzemysłowych, oczyszczając je i likwidując skutki industrialnej dewastacji?

Wtedy chwalilibyśmy ich wszyscy. Ale to oczywiście pytanie retoryczne. Łatwiej jest wyrwać kawał odnowionego staraniem wojewody Ziętka terenu, gdzie na terenach poprzemysłowych powstał Park Śląski, niż samemu zrobić coś pro publico bono.

Dodajmy, że ta niewypowiedziana wojna, toczona przeciw drzewom, czasem przybiera wręcz absurdalne wymiary. Katowicki Park Leśny stał się kilka lat temu „przeszkodą lotniczą nr 37”.

Zagrożony był ogromny obszar leśny obejmujący działki 1, 1/1, 2/37, 2/39 i 2/52 z obrębu 0002 Bogucice-Zawodzie oraz 31/44 z obrębu 0003 Ligota.

na szczęście temu szaleństwu – jakim byłoby wycięcie drzew Katowickiego parku Leśnego, udało się w porę zapobiec.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. dzięki radnemu Kuczyńskiemu.