Nadleśnictwo Katowice tłumaczy, że wyrąb w Lasach Murckowskich odbywa się dla dobra przyrody.  Pod topór mają tam pójść nawet przepiękne, niemal 200-letnie buki.

Nadleśnictwo Katowice tłumaczy, że wyrąb w Lasach Murckowskich odbywa się dla dobra przyrody. Pod topór mają tam pójść nawet przepiękne, niemal 200-letnie buki.

18 lutego 2021 Wyłącz przez administrator

Leśnicy wyjaśniają, że w ich przypadku to konieczność.

Ale otrzymaliśmy informacje, że lasy znikają również gdzie indziej.

***

Ta sprawa po raz kolejny rozgrzała nastroje w Katowicach, ale tym razem również w Mysłowicach czy Tychach. Protestującymi wcale nie są aktywiści ekologiczni (a ściślej rzecz biorąc – nie tylko).

Oburzeni są zwykli mieszkańcy. Wszyscy bowiem widzimy wszechobecną pogardę dla przyrody, dla drzew czy krzewów i dla zwierząt, których dom jest wśród roślin.

Podajmy tylko dwa przykłady: kasztanowców z ul. Raciborskiej oraz drzew z otuliny Parku Śląskiego w granicach terytorialnych Chorzowa.

Wczoraj Nadleśnictwo Katowice zorganizowało briefing prasowy, na którym broniło decyzji o wycince. Wczoraj również rozmawialiśmy z doświadczonym rowerzystą, miłośnikiem podróżowania po lasach, który podzielił się z nami swoimi obserwacjami.

Dodajmy, że są one przerażające.

Wracając do wczorajszej konferencji prasowej. Leśnicy twierdzili na niej, że społecznicy niepotrzebnie zaalarmowali opinię publiczną, że Lasy Murckowskie idą pod topór.

Wedle leśników wyciętych zostanie trochę ponad 20 starych, dorodnych buków. To konieczność, gdyż są one stare i mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi.

Oprócz tego pod topór ma pójść również ponad 100 mniejszych drzew. Jest to około 14 proc. wszystkich drzew rosnących w tamtym rejonie.

W petycji
https://www.petycjeonline.com/ratujmy_cenny_starodrzew_w_lasach_murckowskich
mowa jest o tym, że w tym roku wyciętych mają być buki rosnące w Lasach Murckowskich na obszarze około 10 ha.

Sama wycinka ma mieć powierzchnię 2 ha. Wśród ściętych buków niektóre mają 150-180 lat i wymiary „pomnikowe”.

Społecznicy informują również, że obszar ten jest siedliskiem puszczyka uralskiego, który jako gatunek lęgowy wrócił do Lasów Murckowskich po ponad 100 latach. Jednak leśnicy zapewniają, że wycinka będzie prowadzona tak, by nie zagrozić puszczykowi.

Ponadto dodają, że ptak ten jest gatunkiem, który nie gniazduje w jednym miejscu.

Leśnicy tłumaczą, że las, aby był zdrowy, trzeba odmładzać. Zaś buki mające już 100-120 lat, chorują, przewracają się i stanowią niebezpieczeństwo.

To prawda, że las trzeba odmładzać. Ale nasz rozmówca (wspomniany wcześniej rowerzysta) mówi, że to co obserwuje w niektórych miejscach, nie wygląda na zastępowanie starego drzewostanu młodym.

Podał dwa przykłady. Natknął się pomiędzy Chechłem a Tarnowskimi Górami na ogromną połać wyciętego lasu wewnątrz lasu (czego z dróg nie widać).

Wedle jego słów z drzew ogołoono obszar 6-7 stadionów piłkarskich. Inny taki przykład podał z okolic Orzesza.

W miejscu, gdzie mało kto, poza mieszkańcami zajeżdża, zniknęła część lasu o powierzchni, na której miałyby się zmieścić dwa osiedla takie jak to, które powstało niedaleko katowickiego Muchowca.

Trudno nie martwić się o nasze lasy. Nigdy dotąd nie płynęło do nas tak wiele informacji od mieszkańców o wycinaniu drzew.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. Petycja: „Ratujmy cenny starodrzew w Lasach Murckowskich”.