Komentarze po policyjnej interwencji w klubie muzycznym w Rybniku.

Komentarze po policyjnej interwencji w klubie muzycznym w Rybniku.

1 lutego 2021 Wyłączono przez administrator

Większość ludzi stoi po stronie gości lokalu i jego właścicieli.

Takiego oporu wobec działań policji nie było w Polsce od lat 80-tych ubiegłego wieku. Prezentujemy również opinie wspierające policjantów, choć jest ich zdecydowana mniejszość.

***

W sobotę 30 stycznia policja interweniowała w klubie Face 2 Face w Rybniku, który po raz kolejny został otwarty. Wobec gości lokalu użyto pałek i gazu łzawiącego.

Otrzymaliśmy nagrania wykonane przez świadków tych działań, m.in. przez niezależnych dziennikarzy. Ze względu na bardzo słabą jakość nie nadają się do publikacji.

Na nagraniach widać ludzi usiłujących rozmawiać z policjantami. Policjantów było bardzo wielu.

Funkcjonariusze mieli hełmy i tarcze. Byli przygotowani do użycia środków przymusu bezpośredniego – i tak też się ostatecznie stało.

Obszerne fragmenty komunikatu Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach:

„Właściciel zdecydował się na zorganizowanie imprezy wbrew obowiązującym przepisom. Decyzją Państwowego Inspektora Sanitarnego lokal został zamknięty ze skutkiem natychmiastowym. W związku z powyższym policjanci asystowali pracownikom Sanepidu w przekazaniu dokumentu. Następnie mundurowi poinformowali uczestników imprezy o zamknięciu lokalu i konieczności wyjścia z klubu. Część uczestników dobrowolnie opuściła lokal, a część osób nie chciała dostosować się do poleceń stróżów prawa. Na zewnątrz lokalu zebrała się grupa kilkuset osób, wśród których większość była nietrzeźwa i agresywna w stosunku do policjantów. Mundurowi zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 30, 44 i 48-lat, którzy w czasie interwencji naruszyli nietykalność cielesną funkcjonariuszy policji. Policjanci wylegitymowali 213 uczestników tego zdarzenia. Część z nich nie przestrzegała obowiązku zakrywania twarzy, spożywała alkohol w miejscu objętym zakazem oraz próbowała wprowadzić interweniujących policjantów w błąd, podając fałszywe dane osobowe. Po opuszczeniu lokalu uczestnicy byli agresywni i atakowali mundurowych niebezpiecznymi przedmiotami. Policjanci podawali komunikaty wzywające do rozejścia się, kiedy to nie przyniosło rezultatu wobec agresywnych uczestników zgromadzenia użyli środków przymusu bezpośredniego w postaci ręcznych miotaczy gazu, pałek służbowych, granatów hukowych, oddali także strzały ostrzegawcze z broni gładkolufowej. Interwencja policjantów była skuteczna i doprowadziła do przywrócenia ładu i porządku publicznego. Podczas wczorajszego zabezpieczenia rannych zostało dwóch policjantów, zniszczono także dwa radiowozy. W zabezpieczeniu brało udział prawie 150 funkcjonariuszy KMP w Rybniku oraz OPP w Katowicach”.

Oto niektóre komentarze zamieszczane pod relacjami (pisownia oryginalna):

Sylwia:

„Pan dowodzący był do wczoraj moim przyjacielem… Oglądam z DE i oczom nie wierzę. Kochana policjo i Ty, Mariuszu W…. Macie rodziny… Jeszcze macie z czego żyć. Właściciele tej dyskoteki walczą o przetrwanie. Obyście również nie musieli”.

Darek:

„W końcu zaczyna działać państwo polskie,Brava dla Policji 🇵🇱Dziękujemy za wzorową służbę…❤
Pozdrawiam kolegów ze służby.
#murem za Policją 👮‍♂️🚔”

Bogdan:

„Polskiej policji już nie ma. Miałem nadzieje jeszcze niedawno , ale teraz już wiem , że nie ma co na nich liczyć”.

Bożena:

„Proponuję ,aby wszyscy tu piszący douczyli się kim byli ZOMOWCY? …….na kopalni Wujek zamordowali 9 Górników …..Nasza Polska Policja świetnie spełnia swoją służbę, gdybyście robili zadymy w stanie wojennym nie byłoby tak spokojnie jak teraz …… cieszcie się że mamy tak spokojna Policję”.

Przewo:

„Bozena a czym się oni od zomo różnią? policja ma stać na straży prawa a nie łamać prawo 🤔
Nie widzisz różnicy?”

Marcin:

„Mam nadzieję że uda wam się przeczołgać tych „policjantów” po wszelakich sądach itp”.

Paweł”

„Oni tylko ślubują…
Ja będąc Żołnierzem Zasadniczej Służby Wojskowej składałem przysięgę, za złamanie której mogłem stanąć przed sądem wojskowym. Oni co najwyżej dostaną naganę lub w skrajnych przypadkach wydaleni ze służby, bo tylko ślubują i łamią to nagminnie”.

Wioletta:

„Rozumiem argumenty poniektórych że policjanci boją się utraty pracy ale nie muszą być tacy nadgorliwi”.

Wiktoria:

„Policja wykonuje swoje obowiązki, nie oni ustalają prawo… Z drugiej strony w czasie pandemii poszliście na imprezę i liczyliście na brak konsekwencji oraz tance do białego rana?”

Rafał:

„Bylem żołnierzem, wiem ze sa rozkazy których wykonać nie musisz,no ale ja jako żołnierz broniłem i chroniłem, kiedys było jakos inaczej”.

Marzena:

„Niestety, większość przebywających tam osób traktuje całą tą sytuację jak ,,świetna zabawę”.Ci ludzie nie mają pojęcia co się dzieje”.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***