Katowicki lokal kolejnym w woj. śląskim, który otrzymał potężną karę za to, że działa i przyjmuje gości.

Katowicki lokal kolejnym w woj. śląskim, który otrzymał potężną karę za to, że działa i przyjmuje gości.

20 lutego 2021 Wyłącz przez administrator

Śląski poseł domagał się od premiera wyjaśnień, dlaczego restauratorzy są nękani. Przypominamy to pytanie i odpowiedź.

***

Bułkęs jest kolejnym lokalem gastronomicznym z woj. śląskiego ukaranym w zasadzie za to, że działa.

Od razu wyjaśniamy to uproszczenie – jak wiadomo gastronomia może serwować dania na wynos. Rząd zakazuje przyjmowania gości w lokalu.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” właściciele Bułkęsa został ukarani przez sanepid grzywną w wysokości 12 tys. zł. Karę zapłacili i będą się odwoływać.

Tłumaczę: – Lepiej zapłacić 12 tys. kary i odwołać się w sądzie niż być co miesiąc 40-50 tys. na minusie.

Wcześniej ukarani zostali właściciele restauracji U Trzech Braci w Cieszynie. Tam grzywna wyniosła 30 tys. zł.

Przypomnijmy, że prawnicy kwestionują legalność ograniczeń stanu epidemii a sądy wydają korzystne dla odwołujących się orzeczenia. Co nie zmienia faktu, że wszyscy powinniśmy przestrzegać zabezpieczeń epidemicznych.

Już 21 stycznia na forum Sejmu poseł Lewicy Przemysław Koperski pytał:

„Do legitymowania kilku klientów lokalu gastronomicznego trzech braci w Cieszynie skierowano kilkudziesięciu policjantów, którzy przyjechali minimum 10 radiowozami. Minimalnie mniejsze siły Policji wtargnęły do pizzerii Greta w Skoczowie i pizzerii Tabia w Kętach. Panie ministrze, na jakiej podstawie prawnej nękacie polskie rodzinne restauracje, puby, bary? Nie wprowadziliście przecież stanu klęski żywiołowej”.

I apelował do premiera: „Panie Premierze! Proszę zatrzymać to niezgodne z konstytucją szaleństwo.”

Wówczas odpowiedział mu wiceminister Ministerstwa Rozwoju Marek Niedużak:

„Podstawa prawna – wydaje mi się, że na to odpowiedziałem – to akty ustawowe i wykonawcze, rozporządzenia. Pomoc jest bezprecedensowo wysoka, zarówno w skali Unii Europejskiej, jak i w skali III RP”.

Pełna treść wypowiedzi na stronach sejmowych:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/wypowiedz.xsp?posiedzenie=25&dzien=2&wyp=80&symbol=WYPOWIEDZ_PYTANIE&nr=156&pytID=1963071E60F8B936C125866400511F2B

Na zdjęciu: Po policyjno-sanepidowskich najazdach na miejsca w Rybniku i Wrocławiu, 31 stycznia miał miejsce najazd sił Imperium na restaurację U Trzech Braci w Cieszynie. Tym razem był to happening. Fot. U Trzech Braci.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***