Gumy do żucia wypluwane na chodnik i ptaki. To temat – o tej porze roku – szczególnie aktualny.

Gumy do żucia wypluwane na chodnik i ptaki. To temat – o tej porze roku – szczególnie aktualny.

7 lutego 2021 Wyłączono przez administrator

O sprawie napisała jedna z naszych czytelniczek, widząc wyrzuconą na śnieg gumę do żucia. Zwróciła uwagę na to, że guma do żucia stanowić może śmiertelne zagrożenie dla ptaków.

***

Zima to szczególny okres w którym większość niezimujących zwierząt poszukuje pożywienia. Sporą grupę z nich stanowią ptaki. W tym okresie jedni z nas wspomagają i dożywiają. Są też i tacy którzy mniej bądź bardziej świadomie szkodzą.

Ktoś już powiedział, że ptaki są inteligentne i podobnie jak psy czy też koty, zanim cokolwiek wezmą do dzioba, używają zmysłu węchu.
Spójrzmy jednak na daną sytuację z innej perspektywy.

Faktem jest, że ptaki mają bardzo czuły zmysł węchu. Trzeba jednak wiedzieć, że gumy podobnie jak inne odpady czy też resztki, mają niejednolity zapach, przez co mogą ptakom coś przypominać bądź je zmylić. W efekcie, ptaki pokuszą się na gumę którą ktoś wyrzucił.

Problem jest poważniejszy niż nam się wydaje. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że ponad 60 proc. badanych ptaków ma w swoich jelitach odpady.
Zdarzają się również sytuacje, w których ptaki umierają przez gumę, która skleiła ich dziób.

Z pozoru mały problem przybiera na sile, kiedy uświadomimy sobie, że ptaki, podobnie jak i my należą do ekosystemu, w którym każde ogniwo jest istotne.

Warto się nad tym zastanowić tym bardziej, że badania z ostatnich pięćdziesięciu lat pokazują, iż liczba ptaków z odpadami wewnątrz wzrosła o 75 proc. Przy czym naukowcy szacują, że za kolejne 50 lat zdecydowana większość ptaków wyginie.

Jeśli rzeczywiście wyginą, stanie się to przez nas. A przecież nie jest to proces nieodwracalny.

Przykład gumy do żucia pokazuje, że czasami wystarczy bardzo niewiele z naszej strony, by zwierzętom dopomóc w przetrwaniu. Na przykład – nie zaśmiecać chodnika.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. Wikimedia.