Dworzec PKP w Katowicach-Ligocie na razie nie będzie przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Dworzec PKP w Katowicach-Ligocie na razie nie będzie przystosowany na potrzeby osób niepełnosprawnych.

4 lutego 2021 Wyłącz przez administrator

Miasto wstrzymało plany budowy specjalnych wind i platform.

Katowicki magistrat wydał komunikat, w którym wyjaśnia przyczyny decyzji.

***

Brak urządzeń umożliwiających osobom niepełnosprawnym dostanie się na perony dworca stał się szczególnie dotkliwy po otwarciu tam centrum przesiadkowego. Mimo że dworzec stanowi własność kolei władze Katowic podjęły decyzję o sfinansowaniu tam urządzeń służących osobom niepełnosprawnym.

Miejski Zarząd Ulic i Mostów rozpoczął już prace projektowe. Kilka tygodni temu jednak Ministerstwo Infrastruktury oraz PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały, że dworzec na Ligocie zostanie kompleksowo przebudowany.

Takie plany istniały już wcześniej. Zostały odłożone w czasie, stąd decyzja katowickich władz o inwestycji w infrastrukturę dla inwalidów.

Tymczasem w styczniu poinformowano, że przebudowa dworca na Ligocie zostanie jednak przyspieszona. Będzie fragmentem większej inwestycji obejmującej modernizację szlaku kolejowego Katowice-Szopienice Płd. – Katowiec-Piotrowice.

Katowicki magistrat w swoim komunikacie informuje więc, że „w tej sytuacji racjonalność realizacji urządzeń dźwigowych przez miasto Katowice stanęła pod dużym znakiem zapytania. Wydatkowanie w roku bieżącym na ten cel miejskich środków budżetowych byłoby niegospodarne wobec wysokiego prawdopodobieństwa dostosowania dworca kolejowego do potrzeb osób niepełnosprawnych”.

Miasto na razie więc odstąpiło od swych zamierzeń. Będzie przyglądać się uważnie postępom prac prowadzonych przez PKP. Jeśli kolejarze nie zadbają o przystosowanie dworca na Ligocie do potrzeb osób niepełnosprawnych, wówczas miasto powróci do tych planów.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za BP UM Katowice.