Zbyszek. O fenomenie Zbigniewa Cybulskiego w najnowszym odcinku podcastu Instytucji Filmowej Silesia Film rozmawiają Robert Talarczyk i Mariusz Ciszewski.

Zbyszek. O fenomenie Zbigniewa Cybulskiego w najnowszym odcinku podcastu Instytucji Filmowej Silesia Film rozmawiają Robert Talarczyk i Mariusz Ciszewski.

12 stycznia 2021 Wyłącz przez administrator

Ikona, mit, symbol swojego pokolenia. Zbyszek Cybulski. Czy jeszcze go pamiętamy? A jeśli tak, to właściwie jaki jego obraz zachowaliśmy w pamięci? 8 stycznia 2021 roku, 54 lata po tragicznej śmierci Cybulskiego, Robert Talarczyk, aktor i reżyser teatralny, dyrektor Teatru Śląskiego oraz Mariusz Ciszewski – filmoznawca z Instytucji Filmowej Silesia Film rozmawiali o fenomenie jednego z najwybitniejszych polskich aktorów, legendarnym Maćku z „Popiołu i diamentu” Andrzeja Wajdy. Na wyjątkowy odcinek podcastu ROZMOWY O KINIE zaprasza Silesia Film.

Zbigniew Cybulski, rocznik 1927. Aktor filmowy i teatralny, współtwórca legendarnego teatrzyku studenckiego BIM-BOM, najbardziej znany z roli Maćka Chełmickiego w filmie Andrzeja Wajdy „Popiół i diament”. Ciemne okulary, wojskowa kurtka, „polski James Dean” – mówiono o nim, kiedy swoją ekranową obecnością, tak odmienną od wszystkiego, co dotychczas proponowało kino, rozsadzał ramy kadru. Skupiał uwagę, hipnotyzował intensywnością bycia: na ekranie i w życiu, w ciągłym biegu, rozedrganiu. Zachwycał, ale – być może – i irytował: reżyserów, którzy musieli umiejętnie obchodzić się z tym aktorskim żywiołem, a po „Popiele i diamencie” z trudem znajdowali role na miarę jego emploi; aktorów i aktorki z planu, których, zapewne wbrew własnym intencjom, przyćmiewał swoją innością. W czym tkwiła wyjątkowość Cybulskiego, która – z jednej strony zapewniła mu status ikony popkultury, bodaj jedynej, jaką miała polska kinematografia, z drugiej – mimo talentu i ambicji – uczyniła zakładnikiem mitu, który sam powołał do życia i który – w najbardziej tragiczny z możliwych sposobów – dopełnił się w mroźny styczniowy poranek 1967 roku na peronie wrocławskiego dworca kolejowego?

W wyjątkowym odcinku podcastu ROZMOWY O KINIE IF Silesia Film o Zbigniewie Cybulskim w rocznicę jego tragicznej śmierci rozmawiają Robert Talarczyk, aktor i reżyser teatralny, dyrektor Teatru Śląskiego i Mariusz Ciszewski, filmoznawca z Instytucji Filmowej Silesia Film, współautor cyklu „Lekcje filmowe” w Kinie Kosmos.

Do posłuchania w sieci na Spotify i YouTube.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Za IF SF.