Policjanci z Katowic rozbili gang „odpadowców”. Przestępcy porzucili łącznie 4 tysiące ton niebezpiecznych odpadów.

Policjanci z Katowic rozbili gang „odpadowców”. Przestępcy porzucili łącznie 4 tysiące ton niebezpiecznych odpadów.

23 stycznia 2021 Wyłącz przez administrator

Akt oskarżenia wymienia 30 osób. Osoby te popełnić miały w sumie aż 198 przestępstw związanych z porzucaniem niebezpiecznych odpadów.

Znaleziono je w 11 miejscach.

***

Gang był rozpracowywany od 2018 r. przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Przestępcy wynajmowali hale magazynowe i różnie nieruchomości.

Właścicielom nie płacili czynszu, ponieważ nie chcieli prowadzić tam żadnej działalności gospodarczej. Przywozili niebezpieczne odpady, magazynowali je na wynajętym terenie i znikali.

Właściciel pozostawał z gigantycznym problemem. Jak twierdzi policja członkowie gangu: „składowali na ich terenie wbrew przepisom odpady niebezpieczne, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub środowiska”.

Gang wyrządził niepowetowane szkody:

„Działalność przestępcza może mieć długotrwałe i nieprzewidywalne skutki dla mieszkańców regionu i stanu środowiska. Szczególnie że zagrożenia wynikające z ekspozycji na związki chemiczne, zawarte w porzuconych odpadach są długofalowe i aktualnie nie można zidentyfikować wszystkich szkód przez nie wywołanych”.

Porzucone odpady znajdowano w różnych miejscowościach Śląska, Małopolski, Wielkopolski i woj. świętokrzyskiego. Natrafiano na nie m.in. w Gliwicach, Wojkowicach, Chybiu, Zawierciu, Częstochowie, Rudniku Wielkim, Jastrowiu (województwo wielkopolskie), Ogorzelinie (województwo pomorskie), Spytkowicach, Trzyciążu (obie miejscowości z województwa małopolskiego), Odonowie (województwo świętokrzyskie).

Przestępczy gang zarobił gigantyczne pieniądze odbierając niebezpieczne odpady od ich wytwórców do rzekomej utylizacji. Koszt zniszczenia jednej tony wynosi od 3.250 do 9,7 tys. zł.

Utylizacja całości może kosztować nawet kilkadziesiąt milionów zł.

Fot. Policja Śląska.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***