Duży sukces chirurgów z Katowic i Gliwic.  Odtworzyli oni zmiażdżoną stopę 17-letniego Tomka.

Duży sukces chirurgów z Katowic i Gliwic. Odtworzyli oni zmiażdżoną stopę 17-letniego Tomka.

27 stycznia 2021 Wyłącz przez administrator

Chłopiec miał wypadek na motocyklu.

W grę wchodziła amputacja – tymczasem udało się jej uniknąć.

***

Rekonstrukcję stopy wykonano w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka. Przeprowadzili ją lekarze z katowickiego szpitala i Centrum Onkologii w Gliwicach.

17-letni Tomek w październiku uległ wypadkowi motocyklowemu, w wyniku którego jego stopa została zmiażdżona. Obrażenia były poważne i rozległe – doszło do ubytku mięśni oraz skóry, obejmującego 3/4 obwodu stopy. Chłopcu groziła amputacja.

Na początek lekarze zajęli się licznymi złamaniami otwartymi kości śródstopi, stawu skokowego i pięty. W kolejnych tygodniach nadzorowali zrastanie się kości i stawu stopy.

Zmiażdżona stopa wymagała leczenia chirurgicznego.

– Zanim możliwe było przystąpienie do rekonstrukcji, konieczne było całkowite oczyszczenie i usunięcie martwych tkanek, dzięki czemu możliwe było uratowanie części stopy – mówi dr Katarzyna Byrka-Owczarek, chirurg w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Operację rekonstrukcyjną stopy przeprowadzano w GCZD 23 grudnia. Do rekonstrukcji tkanek użyto wolnego płata, pobranego z prawego uda.

– Płat o wymiarach 30x18cm pobrano z fragmentem powięzi szerokiej uda oraz częścią mięśnia obszernego, następnie przeniesiono go w ubytek tkanek na stopie. Wykonano trzy mikrozespolenia naczyniowe, a następnie odtworzono ubytek tkanek w okolicy stopy. Zabieg uratował pacjenta przed amputacją. Chłopak ma szanse na powrót do normalnej aktywności fizycznej – wyjaśnia prof. Łukasz Krakowczyk z Centrum Onkologii w Gliwicach, który kierował zespołem wykonującym zabieg rekonstrukcji.

Pacjent jest obecnie pod opieką Poradni Ortopedycznej GCZD oraz Poradni Chirurgicznej GCZD.

– Tomek pojawia się u nas na cotygodniowych kontrolach. Przeszczepione tkanki przyjęły się, chłopak będzie jednak wymagać długiej rehabilitacji. Z pełną rehabilitacją będzie można jednak ruszyć dopiero po całkowitym wygojeniu się stopy. Prawdopodobnie konieczne będzie jeszcze zmniejszenie płata skóry, tak aby lepiej dopasować go do kształtu stopy – wyjaśnia dr Katarzyna Byrka-Owczarek.

To kolejna tego typu operacja rekonstrukcyjna stopy, przeprowadzana wspólnie przez lekarzy Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach i Centrum Onkologii w Gliwicach. Pod koniec maja 2020 r. taki zabieg przeprowadzono w GCZD u 13-letniej Ewy. Operacja powiodła się, dziewczyna wróciła już do uprawiania siatkówki.

Jak podkreśla prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD, tego typu zabiegi rekonstrukcyjne wymagają zaangażowania lekarzy wielu specjalizacji.

– Historia Tomka czy wcześniej Ewy to bardzo trudne przypadki. Dzięki współpracy GCZD z Centrum Onkologii potrafimy pomagać młodym ludziom po wypadkach. Przeprowadzane w naszym szpitalu operacje rekonstrukcyjne pozwalają im uniknąć okaleczenia i dają szanse na powrót do sprawności – mówi prof. Koszutski.

Na zdjęciu: zespół lekarzy GCZD podczas innej trudnej operacji – ratowania życia 1,5-rocznego chłopczyka, rannego nożem w szyję.

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: poczta@katowicedzis.pl lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Materiał nadesłany. Źródło: GCZD. Fot. GCZD.