Czy beboki powrócą na ulice Katowic?  Pierwszy już się do nas uśmiecha.

Czy beboki powrócą na ulice Katowic? Pierwszy już się do nas uśmiecha.

26 stycznia 2021 Wyłączono przez administrator

Wszyscy zapewne pamiętamy, jaką katastrofą zakończyła się próba stworzenia Szlaku śląskiej godki w stolicy województwa śląskiego.

***

Kto nie pamięta, temu przypomnimy. Staraniem władz miasta w różnych punktach stolicy województwa śląskiego stanęły figurki postaci ze śląskich mitów i legend.

Była więc strziga. Był skarbnik. Były połednica, bebok czy utopiec.

Już pierwszej nocy po ustawieniu pierwszych figurek, zostały one zniszczone. Wandale przeszli się ich tropem i wszystkie je metodycznie niszczyli.

Wtedy podjęto decyzję, by figurki zostały odlane ze stopu, którego się nie da uszkodzić uderzeniami. I aby zostały zakotwiczone tak, by nikt ich nie mógł oderwać.

Nawet i to nie pomogło. Wandale je odcinali.

Znany katowicki akwarelista Grzegorz Chudy postanowił stworzyć swój własny szlak beboków.

Pierwsza figurka już powstała. Na chwilę stanęła na katowickim Nikiszowcu.

Na razie Grzegorz Chudy myśli o tym, by bebokowy szlak pojawił się właśnie w tej dzielnicy. Wszystko zależy od tego czy znajdą się chętni do zamawiania figurek, jakie następnie staną przy witrynach nikiszowieckich lokali, a może także na niektórych parapetach.

Sądzimy, że jeśli w innych częściach miasta ktoś zechce „zaopiekować się” bebokiem, artysta z życzliwością odniesie się do takiej propozycji.

We Wrocławiu nikt nie atakuje i nie niszczy stojących tam krasnali. Dlaczego w Katowicach miałoby być inaczej?

***

Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.

***

Komunikat Redakcji: Jeśli zauważyliście coś ważnego lub spotkaliście się z problemem, który należy nagłośnić, kontaktujcie się: [email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś albo na Facebooku Bezpieczny Bytom.

***
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: Ma ona aktualnie ponad 10 tys. członków – osób i instytucji – które mogą tam zamieszczać swoje wpisy i informacje. Nazywa się ona po prostu Grupa Katowice Dziś. W wyszukiwarce Fb można wpisać grupakatowicedzis

Zapraszamy.

***

Fot. Grzegorz Chudy.