W ten weekend jeszcze zagrają, a później wszystko zależy od ludzi dobrej woli. Koronawirus niszczy Teatr Żelazny, jedną z najbardziej niezwykłych niezależnych scen w Katowicach.

W ten weekend jeszcze zagrają, a później wszystko zależy od ludzi dobrej woli. Koronawirus niszczy Teatr Żelazny, jedną z najbardziej niezwykłych niezależnych scen w Katowicach.

4 listopada 2020 Wyłącz przez administrator

Teatr Żelazny – nazwa nawiązuje do kolei żelaznej – albowiem mieści się on w budynku dworca PKP w Katowicach-Piotrowicach. Kameralna scena zyskała wierne grono wielbicieli.

Teraz teatrowi grozi zagłada – podobnie jak wszystkim innym niezależnym teatrom. A w Katowicach przed pandemią funkcjonowało ich naprawdę sporo.

Twórcy Teatru Żelaznego, aby aktorzy mogli przeżyć pierwsze miesiące obowiązkowego zamknięcia sceny, otworzyli warzywniak. Przyszło lato a z nim nadzieja, że najgorsze minęło.

A tymczasem… jak pisaliśmy, rząd od soboty wprowadza kolejne obostrzenia. Niewykluczona jest też powszechna kwarantanna.

Ale jeszcze przed tą decyzją twórcy Teatru Żelaznego zmuszeni byli podać do wiadomości publicznej, że scenie tej grozi likwidacja. Wydali oświadczenie, które przytaczamy na końcu. W ten weekend jeszcze zagrają.

W najbliższych dniach jeszcze grają. W czwartek i piątek: „Oddam żonę w dobre ręce”. W sobotę: „Shirley Valentine”.

Oświadczenie Teatru Żelaznego:

„Obecna sytuacja teatru jest krytyczna i grozi mu trwałe zamknięcie. Dlatego chcemy was prosić o pomoc.

Wspólnie zbudowaliśmy jedno z najciekawszych miejsc kulturalnych na Śląsku. Nie dajmy mu umrzeć.

https://patronite.pl/teatrzelazny
PATRONITE to platforma, która pozwala wspierać wybrany cel. Tu celem jest pomoc w utrzymaniu teatru przy życiu, dzięki regularnym wpłatom.

Już od 10 zł miesięcznie. Sami decydujecie jaką regularną kwotą chcecie nas wesprzeć. Co ważne w każdej chwili możecie zrezygnować z subskrypcji.

Klikając na link https://patronite.pl/teatrzelazny zobaczycie nasz profil na Patronite a tam, w prosty sposób deklarujecie jaką kwotą będziecie nas wspierać. Co ważne w każdej chwili możecie zrezygnować z subskrypcji”.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Fot. Teatr Żelazny.