Trzecia niedziela handlowa. Dla kilkunastu dodatkowych godzin handlu konieczne jest przyjęcie ustawy, którą najpierw przegłosuje Sejm, potem Senat, a następnie podpisać będzie musiał prezydent.

Trzecia niedziela handlowa. Dla kilkunastu dodatkowych godzin handlu konieczne jest przyjęcie ustawy, którą najpierw przegłosuje Sejm, potem Senat, a następnie podpisać będzie musiał prezydent.

25 listopada 2020 Wyłącz przez administrator

Kiedy wprowadzano zakaz handlu w niedziele sceptycy mówili, że wywoła on chaos. I tak się stało.

Pamiętamy to zamieszanie z niedzielami. Nikt nie mógł spamiętać, które mogą być handlowe, a które nie.

Pamiętamy zamieszanie z dostawami do sklepów. Te nie wiedziały, kiedy po weekendzie można rozpocząć rozpakowywanie towaru, a do której godziny będzie to nielegalne.

I szereg wyjątków. Jedne sklepy i dziś mogą być czynne w niedzielę niehandlową, inne nie.

Bałaganu ciąg dalszy. Rząd zorientował się, że zbliżają się święta.

Powstał więc projekt ustawy, która z niedzieli niehandlowej zrobi niedzielę handlową. Chodzi o 6 grudnia.

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zawiera artykuł 5., dotyczący właśnie dodatkowej niedzieli handlowej w nadchodzącym miesiącu.

Fragment uzasadnienia: „Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.
Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej”.

Kolejne niedziele handlowe przypadają w ostatnim miesiącu tego roku 13 i 20 grudnia. Te pozostałe niedziele obowiązują na mocy innej ustawy – tej pierwszej o ograniczeniu niedzielnego handlu, która weszła w życie 2018 r. i była wielokrotnie modyfikowana.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***