Ta decyzja rządu to cios dla wielu mieszkańców województwa śląskiego. Zostaną bez dochodów.

Ta decyzja rządu to cios dla wielu mieszkańców województwa śląskiego. Zostaną bez dochodów.

22 listopada 2020 Wyłącz przez administrator

Chodzi o wczorajszą zapowiedź, że najbliższe ferie zimowe dla wszystkich województw w Polsce odbędą się w jednym terminie. To cios dla mieszkańców Wisły, Ustronia i pozostałych beskidzkich miejscowości.

Ta decyzja spowoduje, że beskidzkie kurorty odwiedzi mniej gości. Ale ta decyzja sprawić może również, że w krótszym czasie w naszych górskich kurortach będzie większy tłok niż wówczas, gdy różne województwa miały ferie zimowe w różnym czasie.

Przypomnijmy. Na sobotniej konferencji prasowej premier poinformował, że w całym kraju szkolna przerwa w nauce będzie w tym roku pomiędzy 4 a 17 stycznia.

Nasz czytelnik prowadzi pensjonat w okolicach Korbielowa. Napisał, że od razu po tej konferencji prasowej odebrał pierwsze telefony z pytaniem czy można u niego zarezerwować pokój w tym okresie. Pytający chcieli wiedzieć, czy jeśli z niezależnych od nich względów (np. zakaz podróżowania czy wjazdu do jakich miejscowości) nie będą mogli przyjechać, zaliczki zostaną im zwrócone. Potwierdził, że tak będzie.

„Jesteśmy w szoku, że takie decyzje zostały podjęte, to dla nas katastrofa” – komentują samorządowcy ze Szczyrku oraz Wisły.

„Wszyscy liczyliśmy, że w tym czasie świąteczno-noworocznym, a przede wszystkim przez 6 tygodni ferii takie miejscowości jak Wisła będą mogły wrócić do normalnego funkcjonowania. Nie wiem, jak branża to przyjmie, czekamy na jakieś szczegółowe rozporządzenia” – mówi Tadeusz Papierzyński z Urzędu Miejskiego w Wiśle.

„To dla nas katastrofa. Tutaj niemal każdy żyje z turystyki” – przekonuje Sabina Bugaj z UM w Szczyrku (obie wypowiedzi za RMF24).

Władze woj. śląskiego na razie nie odniosły się do zapowiedzi rządowych. Przypomnijmy, że po wybuchu pandemii uruchomiły one Śląski Pakiet dla Gospodarki o wartości 1,4 mld zł.

Część tych pieniędzy trafiła do miejscowości żyjących z turystyki. Były to pożyczki bezzwrotne i płynnościowe, wsparcie przedsiębiorców w celu utrzymania miejsc pracy i wsparcie dla samorządów.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Na zdjęciu: rozpoczęcie minionego sezonu zimowego, który przerwała epidemia. Fot. UMWŚ.