W Katowicach powstanie szpital polowy. Pod uwagę brane są Spodek i inne duże obiekty, również prywatne.

W Katowicach powstanie szpital polowy. Pod uwagę brane są Spodek i inne duże obiekty, również prywatne.

19 października 2020 Wyłącz przez administrator

– Przygotowujemy koncepcję szpitali tymczasowych w każdym mieście wojewódzkim. W 7 miastach rozpatrywane są już konkretne miejsca, gdzie takie szpitale powstaną – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.

– Siedem miast jest bardziej zaawansowanych – mówił minister. – Tu chodzi o Warszawę, Łódź, Katowice, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk. Tam już są rozpatrywane konkretne miejsca, gdzie takie szpitale będą powstawały.

Minister zdrowia informował również:

– W weekend poprosiliśmy wojewodów tych województw o określenie zapotrzebowania na sprzęt. Wojewodowie przygotowują szczegółowy plan realizacji tych szpitali tymczasowych – wyjaśniał. – One będą powstawały jako filia szpitala głównego, przede wszystkim pod patronatem MSWiA czy szpitali MON.

Szpital polowy prawie na pewno nie powstanie na Stadionie Śląskim. Dodajmy, że w Warszawie ma on być zlokalizowany w obiektach Stadionu Narodowego.

Warunki, które są brane pod uwagę przy wyborze miejsca lokalizacji szpitala polowego to m.in. możliwość odpowiedniego dostosowania szpitalnej infrastruktury, dogodne położenie i łatwy dojazd.

Innym rozpatrywanym obiektem – co wydaje się oczywiste – jest olbrzymi, nowy, ale nie działający szpital spółki GeoMedical, wybudowany przy ul. Wita Stwosza w Katowicach, niedaleko ul. Ceglanej. Jest on własności prywatną, więc konieczne byłoby porozumienie z właścicielem.

Szpital GeoMedical to bardzo duży obiekt projektowany pod działalność szpitalną. Jego wykorzystanie pozwoliłoby na rezygnację z prowizorki, jaka byłby szpital polowy (tymczasowy), urządzony w nieprzystosowanych do tego pomieszczeniach.

Dodajmy, że w ciągu ostatnich godzin koronawirus zabił kolejnych mieszkańców naszego regionu. W szpitalu w Katowicach zmarł 87-letni katowiczanin. W szpitalu w Mysłowicach zmarła 89-letnia mieszkanka powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

W szpitalach w Gliwicach i Tarnowskich Górach zmarli 88-letni mieszkaniec Tarnowskich Gór i 93-letnia mieszkanka powiatu tarnogórskiego.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Fot. Pixabay.