Szykuje się gorąca środa w Katowicach i innych miastach regionu. Zapowiedziana blokada ulic i demonstracje.

Szykuje się gorąca środa w Katowicach i innych miastach regionu. Zapowiedziana blokada ulic i demonstracje.

28 października 2020 Wyłącz przez administrator

Dziś po raz drugi wicepremier Jarosław Kaczyński przypomniał, że udział w zgromadzeniu liczącym powyżej pięciu osób jest nielegalny. Mówił o tym, że nawoływanie do udziału w takiej demonstracji to przestępstwo.

Blokada ulic może rozpocząć się o godz. 16. Na stronie Ogólnopolskiego Strajku Kobiet znalazło się zaproszenie od Amandy:

„Dziewczyny i chłopaki! Kobiety i mężczyźni. Dziś znów się zbieramy. Jeśli tylko macie czas i ochotę, aby zawalczyć o to co słuszne! Będziemy jeździć na trasie od Spodka do Silesii i zawracamy! Zapraszam każdego. W nas siła”.

Z kolei Lisandra jako miejsce blokady Katowic wskazuje rondo obok Spodka, ale zachęca również do innej formy działania:

„Lecimy dalej! W całym kraju strajk generalny, spodziewam się że będzie nas wiele więcej niż w poniedziałek 🙂 Doświadczenie pokazało nam, że rozproszeni działamy rewelacyjnie, dlatego wychodzę z propozycją zbierania się w mniejsze grupy i działania, dołączania do jadących, pieszych…
Działamy!”

O 19 może rozpocząć się wielka manifestacja na katowickim Rynku. Na wezwanie odpowiedziało (w chwili pisania artykułu) ponad 10 tys. osób. Organizatorzy: Młoda Lewica, Śląska Manifa, Razem Śląsk, Młodzi Razem, Młodzi Nowocześni.

Do protestu dołączają się kluby taneczne ASID, INQbator, P23. Pod Skarbkiem chcą urządzić Techno Blokadę:

„Wszyscy razem w obronie fundamentalnych praw kobiet. Nie zostawimy Was.
Bądźmy tak głośno, by usłyszała nas cała Polska i zjednoczyła się w działaniach przeciwko wolno kroczącemu autorytarnemu aparatowi państwa. Zagłuszmy ich niegodziwe myśli.
WE DANCE TOGETHER, WE FIGHT TOGETHER”.

Przez Katowice przeszedł już „e-Spacer” – marsz studentek i doktorantek Uniwersytetu Śląskiego. Wśród organizatorów Koło Naukowe Slawistów:

„Strajk jest formą naszej ekspresji poprzez słowa i eSPACER z telefonem. Koło Naukowe Slawistów „Światowid” nie jest organizatorem akcji. Jest narzędziem do komunikacji studentów z innymi studentami”.

wieczorem kolejny „spacer” ma odbyć się pod archikatedrą.

Dzisiaj „spacery” odbędą się również m.in. w Gliwicach, Sosnowcu, Świętochłowicach, Siemianowicach Śl.,
Rudzie Śląskiej, Tarnowskich Górach, Mikołowie czy Chorzowie.

Wczoraj w wieczornym orędziu wicepremier Jarosław Kaczyński oświadczył, że wszyscy uczestnicy protestów popełniają ciężkie przestępstwo.

Dziś w Sejmie powiedział do posłów opozycji: „Jest w Polsce przestępstwo spowodowania niebezpieczeństwa powszechnego. Wy wzywając do tego rodzaju demonstracji powodujecie tego rodzaju niebezpieczeństwa. I odpowiecie za to”.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Fot. Jeden z uczestników demonstracji.