Gigantyczne kary za brak maseczek i za niewłaściwe ich noszenie. Rząd chce zmiany przepisów. Co więcej karać będzie mogła nie tylko policja.

Gigantyczne kary za brak maseczek i za niewłaściwe ich noszenie. Rząd chce zmiany przepisów. Co więcej karać będzie mogła nie tylko policja.

21 października 2020 Wyłącz przez administrator

Dziś mandat może wynosić najwyżej 500 zł. Co i tak jest dużą kwotą.

Jeśli jednak ukarana osoba mandatu nie przyjęła i sprawę rozpatrywał sąd, była szansa na uchylenie kary.

Obowiązek noszenie maseczek wynikał bowiem z przepisów stanu epidemii. Ta wprowadzane były pospiesznie, często zmieniane i zarzuca się im wewnętrzną sprzeczność czy brak właściwej podstawy prawnej.

Teraz jednak – jak informuje „Super Express” – ma się to zmienić. Przynajmniej częściowo i w odniesieniu do kar za nienoszenie maseczek lub ich nieprawidłowe noszenie.

Po pierwsze odpowiedni przepis ma znaleźć się w ustawie. A było to podstawowe niedopatrzenie.

Po drugie, kara może wzrosnąć do 1 tys. zł, jeśli będzie nałożona w formie mandatu i do 5 tys. zł w formie grzywny sądowej.

Po trzecie, karać będzie mogła nie tylko policja. Uprawnienie to otrzymają straże miejskie i gminne oraz inne służby, np. Straż Ochrony Kolei.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Na zdjęciu: straż miejska kontroluje czy pasażerowie komunikacji miejskiej w Rudzie Śląskiej, mają prawidłowo założone maseczki. Tu tylko upominano. Fot. serwis prasowy Rudy Śląskiej.