Duże podziemne baseny mają zapobiec zalewaniu Katowic przez coraz bardziej ulewne deszcze. Podano, gdzie powstaną zbiorniki, mające zapobiegać lokalnym podtopieniom.

Duże podziemne baseny mają zapobiec zalewaniu Katowic przez coraz bardziej ulewne deszcze. Podano, gdzie powstaną zbiorniki, mające zapobiegać lokalnym podtopieniom.

13 października 2020 Wyłącz przez administrator

W Katowicach będzie się łapać zarówno wielką ulewę, jak i mały deszcz.

Władze miasta reagują na zmiany klimatyczne, m.in. podejmując działania służące przechwytywaniu i magazynowaniu deszczówki.

Z jednej strony realizowane są duże przedsięwzięcia, a z drugiej, drobne inwestycje przy budynkach miejskich.

Zmiany klimatyczne, których jesteśmy świadkami, wymagają od nas szybkich i zdecydowanych działań – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dotyczy to w szczególności kwestii gospodarowania zasobami wodnymi. W Katowicach nie tylko siejemy łąki miejskie, sadzimy nowe drzewa, ale także realizujemy duży projekt budowy 25 zbiorników retencyjnych o wartości 94 mln zł. Pod koniec października prace rozpoczniemy w Dąbrówce Małej.

Katowicki Komunalny Zakład Gospodarki Komunalnej od czerwca tego roku realizuje akcję „Łapiemy deszczówkę”. W jej ramach zostało zamontowanych 19 zbiorników na deszczówkę, która jest wykorzystywana do podlewania roślin.

Podobne rozwiązanie od września stosowane jest przy budynkach zarządzanych przez Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

TBS zamontuje 14 zbiorników na deszczówkę. Będą one miały od 200 do 350 litrów pojemności.

Część już została postawiona. Te pierwsze są przy ulicach: Złotej, Warmińskiej, Skowrońskiego, 1 Maja.

Za wspomniane przez prezydenta 94 mln zł w Katowicach zbudowanych zostanie 25 podziemnych zbiorników retencyjnych. Będą miały łącznie 10 tys. metrów sześć. pojemności.

Zadaniem tych zbiorników jest zabezpieczenie tej części miasta, która najbardziej narażona jest na zalewanie.

W ubiegłym roku 4 podziemne zbiorniki oddano w Piotrowicach, 1 w rejonie skrzyżowania Dudy-Gracza i Roździeńskiego. Kolejny powstał dzięki adaptacji kolektora w Szopienicach.

Miesiąc temu rozpoczęła się budowa zbiornika podziemnego o pojemności 2,2 tys. metrów sześć. w rejonie ulic Gospodarczej i Górniczego Dorobku. W rejonie ulic: Dytrycha, Pod Młynem i Milowickiej wybudowane zostaną trzy zbiorniki retencyjne. Początek prac – jeszcze w tym miesiącu.

To szczególnie ważna inwestycja. W tym obszarze dochodzi stale do zalań.

Zbiorniki w Dąbrówce Małej gotowe mają być pod koniec przyszłego roku.

Dwa duże podziemne zbiorniki retencyjne wybudowane zostaną w parku Alojzego Budnioka i przy ulicy Stęślickiego. Kolejne dwa pojawią się na os. Zgrzebnioka.

Trzy zbiorniki powstaną w rejonie ulicy Kruczej, a sześć zbiorników w rejonie ulic Janusza Korczaka oraz gen. Władysława Andersa. Kolejne dwa zbiorniki zostaną wybudowane w rejonie węzła Pętla Brynów.

Za: BP UM Katowice. Fot. również.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***