Zmiany w centrum Katowic. Drzewa zamiast samochodów. Liście zamiast rur wydechowych.

Zmiany w centrum Katowic. Drzewa zamiast samochodów. Liście zamiast rur wydechowych.

24 września 2020 Wyłącz przez administrator

Dziś chcemy przekazać więcej na temat zmian, jakie już wkrótce nastąpią w śródmieściu stolicy województwa śląskiego. Czytelnicy pytają o to i proszą o więcej informacji.

Chodzi o metamorfozę ul. Warszawskiej, o czym wczoraj już wstępnie informowaliśmy. Teraz więcej szczegółów.

Dziś dominuje tam ruch samochodowy, tramwajowy i parkingi. Piesi dysponują wąskimi chodnikami.

To wszystko ma się zmienić – gruntowną rewitalizację przejdzie odcinek ul. Warszawskiej od skrzyżowania z ul. Dyrekcyjną do skrzyżowania z ul. Francuską.

– Ostatnie miesiące poświęciliśmy na przygotowanie koncepcji rewitalizacji i zazielenienia ulicy Warszawskiej – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Zieleń jest ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale także klimatycznych.

Jak dodaje, odcinek ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Szkolną, zostanie zamknięty dla ruchu. Powstanie tu nowy deptak miejski – po dwóch stronach torowiska.

Pojawią się ławki, na których będzie można odpocząć w cieniu drzew. Dostawy do sklepów będą odbywać się jedynie istniejącym torowiskiem.

Odcinek od ul. Szkolnej do ul. Francuskiej również stanie się przestrzenią przyjazną dla pieszych i rowerzystów poprzez wprowadzenie strefy tempo 30 na całym tym odcinku. Nie zabraknie również zieleni.
– Całość będzie także uzupełniona o iluminacje świetlne, tak by również po zmroku ulica była wspaniałym miejscem do spacerów – dodaje prezydent.

W klombach pojawią się rośliny nawiązujące do starego wyglądu ul. Warszawskiej. Pomiędzy Rynkiem, a skrzyżowaniem z ul. Szkolną będzie to kilkadziesiąt wysokich drzew.

Od skrzyżowania z ul. Szkolną do skrzyżowania z ul. Francuską pojawią się drzewa niskie i kolumnowe lub o wysokich pniach.

Oprócz drzew na ul. Warszawskiej rosnąć będą m.in. róże, hortensje, czy bluszcze oraz rośliny przyciągające owady.

Po zmianach raczej nie będzie samochodów na przebudowanej ul. Warszawskiej. Pozostanie tylko kilka miejsc parkingowych i osobne miejsca do parkowania dla osób niepełnosprawnych.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Za BP UM Katowice.