Transatlantyk Festival po raz pierwszy w Katowicach i w woj. śląskim. Najciekawsze światowe filmy, wydarzenia towarzyszące, spotkania z ludźmi kina.

Transatlantyk Festival po raz pierwszy w Katowicach i w woj. śląskim. Najciekawsze światowe filmy, wydarzenia towarzyszące, spotkania z ludźmi kina.

29 września 2020 Wyłącz przez administrator

W czwartek, 1 października rusza 10. Transatlantyk Festival. Wydarzenie po raz pierwszy gości w województwie śląskim.

Najciekawsze światowe filmy będzie można oglądać w katowickich Kinach Światowid i Rialto oraz na platformie MOJEeKINO.pl. Ponadto – wydarzenia muzyczne, debaty, wykłady, warsztaty dla małych i dużych.

Niewątpliwie jedną z najciekawszych atrakcji Festiwalu będą spotkania z twórcami światowego kina, które – dzięki hybrydowej formule wydarzenia – odbywać się będą zarówno stacjonarnie, w kinach, jak i online, na platformie MOJEeKINO.pl.

Więcej:

Transatlantyk zawsze przyciągał publiczność spotkaniami z wybitnymi twórcami muzyki i kina. Widzowie doceniają możliwość wymiany poglądów i zapytania wybitnych twórców o ich pracę.

W tym roku masterclassy 10. Festiwalu Transatlantyk odbędą się online. Będą zatem dostępne dla widzów w całym kraju.

A ich uczestnicy to największe nazwiska współczesnego kina: Ken Loach (spotkanie z którym poprowadzi wybitny krytyk filmowy Derek Malcolm (6.10, godz. 17.00 na platformie MOJEeKINO.pl); oraz William Friedkin, z którym rozmawiać będzie Neil Young – krytyk filmowy oraz juror Festiwalu Transatlantyk z 2019 roku (7. 10, godz. 19.00 na platformie MOJEeKINO.pl).

Hybrydowa formuła Festiwalu Transatlantyk – odbywającego się w dwóch katowickich kinach: Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto oraz online na platformie MOJEeKINO.pl – sprzyja angażowaniu do udziału w wydarzeniu znakomitych gości z zagranicy oraz z całego kraju.

Obok tych już wymienionych: Kena Loacha, Williama Friedkina, publiczność tegorocznej edycji będzie mogła wziąć udział w spotkaniach ze Zbigniewem Zamachowskim (4.10, Kinoteatr Rialto, po filmie Zawrócony), Marcinem Koszałką (6.10, Kino Światowid), Piotrem Domalewskim (6.10, Kino Światowid) czy Agnieszką Smoczyńską (5.10, MOJEeKINO.pl).

Pojawią się także twórcy wielu filmów pokazywanych w sekcji NOWE KINO, m.in. Šarūnas Bartas, twórca O zmierzchu (2.10, MOJEeKINO.pl,),
Susanna Nicchiarelli, autorka filmu Panna Marx (3.10, Kinoteatr Rialto, Q&A online),
Dag Johan Haugerud, reżyser filmu Nasze dzieci (1.10, MOJEeKINO.pl),
Yakim Boaz – autor Avivy (5.10, MOJEeKINO.pl), reżyser Anny na 13000 stóp – Kazik Radwański (3.10, MOJEeKINO.pl),
twórczyni przejmującego dokumentu Lovemobil Elke Margarete Lehrenkrauss (3.10, MOJEeKINO.pl), reżyser Lech Majewski (7.10, Kino Światowid),
Michał Wnuk – autor Polotu (4.10, Kinoteatr Rialto),
Ana Carolina Garcia,
Maurizio Vila i Luis Molina – aktorzy z produkcji Jedna na tysiąc (6.10, MOJEeKINO.pl),
Bastian Günther, reżyser Tego dnia czy (5.10, Kino Światowid, Q&A online),
aktorka Sandra Drzymalska,
producentka Agnieszka Wasiak
oraz kompozytorka muzyki Teoniki Rożynek, wszystkie związane z produkcją Sole (2.10, Kinoteatr Rialto),
Maya Da-Rin – scenarzystka i reżyserka filmu Gorączka (3.10, MOJEeKINO.pl),
twórca Cygańskiej królowej Hüseyin Tabak (3.10, MOJEeKINO.pl),
Majid Majidi – twórca filmu Dzieci słońca (4.10, Kinoteatr Rialto, Q&A online),
Olga Bołądź prezentująca swój krótkometrażowy debiut Alicja i żabka (4.10, Kino Światowid), reżyser Syndromu Baumbachera Gregory Kircchoff (5.10, MOJEeKINO.pl),
twórca wyjątkowego dokumentu Na wiarę. „Egzorcysta” Williama Friedkina – Alexandre O. Phillipe (6.10, MOJEeKINO.pl),
Gabriele Muccino reżyser Najlepszych lat (7.10, Kinoteatr Rialto, Q&A online),
czy twórca głośnego dokumentu Pollywood – Paweł Ferdek (8.10, MOJEeKINO.pl).

Na szczególną uwagę zasługują dwa spotkania, które w wyjątkowy sposób łączą się z naszym regionem. W poniedziałek, 5 października o godzinie 17.00 w Kinoteatrze Rialto odbędzie się debata poświęcona spuściźnie i upamiętnieniu zmarłego blisko dwa lata temu Kazimierza Kutza.

W dyskusji KAZIMIERZ KUTZ A ŚLĄSK – co dalej? wezmą udział m.in. Robert Talarczyk – dyrektor Teatru Śląskiego, Olgierd Łukaszewicz, katowicki radny Jarosław Makowski oraz Aleksandra Klich – autorka biografii Kazimierza Kutza. Spotkanie poprowadzi Marcin Zasada, dziennikarz Dziennika Zachodniego.

Z kolei 7 października, również w Kinoteatrze Rialto, Festiwal zaprasza na spotkanie wokół serialowej adaptacji powieści Król Szczepana Twardocha.

O tym, jakie są TWARZE KRÓLA, jak zmieniała się postać głównego bohatera od kart powieści, poprzez scenariusz aż po serialowe sceny, rozmawiać będą w Katowicach twórcy koncepcji serialu: autor książki, scenarzysta oraz współautor koncepcji serialu – Szczepan Twardoch, główny scenarzysta – Łukasz M. Maciejewski oraz producent, współautor koncepcji serialu – Leszek Bodzak. Spotkanie poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy Artur Zaborski.

Wstęp na oba spotkania jest wolny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują wejściówki – do odbioru w kasie Kinoteatru Rialto od 1 października.

Więcej informacji na temat programu Festiwalu Transatlantyk na stroie Festiwalu, gdzie znajduje się szczegółowy Harmonogram pokazów i wydarzeń festiwalowych.

Bilety na stacjonarne seanse festiwalowe na nabycia w kasach Kina Światowid i Kinoteatru Rialto oraz na Filmowa.net

Seanse online dostępne na platformie MOJEeKINO.pl.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Na zdjęciu: festiwalowe filmy będzie można obejrzeć m.in. w kinoteatrze Rialto. Fot. Kinoteatr Rialto. Inf. za TF.