Pandemia szczególnie mocno uderzyła w twórców. Dlatego w Katowicach ruszyły nowe programy wsparcia.

Pandemia szczególnie mocno uderzyła w twórców. Dlatego w Katowicach ruszyły nowe programy wsparcia.

14 września 2020 Wyłącz przez administrator

190 tys. zł trafi do końca roku do katowickich twórców kultury na realizację ich kreatywnych pomysłów. Instytucja Katowice Miasto Ogrodów uruchomiła nabór wniosków w programie Mikrogranty i Teatrogranty.

Z obu programów mogą skorzystać przede wszystkim organizacje pozarządowe działające na polu kultury. Realizowane od wielu lat mikrogranty polegają na wsparciu przez Miasto Ogrodów najciekawszych projektów kulturalnych kwotą do 5 tys. zł.

Dzięki temu w mieście organizowane są kreatywne warsztaty, działania angażujące lokalne społeczności, koncerty czy wystawy.

Do końca roku przeprowadzone zostaną dwa nabory. W budżecie Miasta Ogrodów przeznaczono na nie 40 tys. zł.

Z kolei Teatrogranty są propozycją dla organizacji czy twórców prowadzących w Katowicach niezależne grupy teatralne. Tutaj kwota wsparcia jest większa, bo w jednym naborze rozdysponowane może zostać nawet 150 tys. zł.

Teatry mogą zgłaszać dowolne pomysły na projekty teatralne lub okołoteatralne. Preferowane będę w tym roku te, które będą odnosiły się do obchodzonych teraz rocznic wybuchu kolejnych powstań śląskich oraz zbliżającego się stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do odrodzonego państwa polskiego.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że artystów wciąż dotykają liczne obostrzenia dotyczące prezentacji swoich dzieł publiczności. Dlatego jesienna edycja Mikrograntów i Muzykograntów jest też formą wsparcia środowiska w tych trudnych czasach.

– Wiosną tego roku wsparliśmy katowickich twórców dotkniętych skutkami pandemii tworząc Katowicki Pakiet dla Kultury. Ponad 200 wniosków nadesłanych tylko na konkurs „Lokata w kulturę” pokazało, jaki potencjał tkwi w naszym środowisku twórczym. Obostrzenia epidemiczne wciąż mocno ograniczają możliwości działania artystów. Dlatego ponownie chcemy uruchomić i wspomóc ich potencjał kreatywny. Nieprzypadkowo program zbiega się z kolejną rocznicą nadania Katowicom praw miejskich. Nie świętujemy ich w tym roku hucznymi koncertami, ale dajemy w zamian większej liczbie twórców możliwość zaprezentowania swoich talentów mieszkańcom naszego miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Miasta Katowice.

Wnioski w obu programach składać należy poprzez stronę miasto-ogrodow.eu. Na wnioski do mikrograntów Miasto Ogrodów czeka do 26 września. Teatry niezależne mają nieco więcej czasu – do końca września.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Za: Miasto Ogrodów / BP UM Katowice. Fot. również.