Nowy, bardzo niezwykły skwer, powstanie w centrum Katowic. Dobrze się przyjrzyjcie, a może odgadniecie, dlaczego jest tak niezwykły.

Nowy, bardzo niezwykły skwer, powstanie w centrum Katowic. Dobrze się przyjrzyjcie, a może odgadniecie, dlaczego jest tak niezwykły.

17 września 2020 Wyłącz przez administrator

Ten skwer to dach. Dach wielopoziomowego parkingu.

Parking ten powstanie w Strefie Kultury w Katowicach. Jak widać z wizualizacji, nawiązuje on do jednego z najbardziej niezwykłych obiektów w Polsce, jakim jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe.

MCK zostało tak zaprojektowane, że tworzy dwa wzgórza, porośnięte trawą. I przyszły parking wielopoziomowy – też ma być porośnięty trawą. Będzie też pochyły – nawiązując do kształtu MCK.

Po wybudowaniu parkingu liczba miejsc do parkowania w Strefie Kultury wzrośnie z ok. 670 do ponad 1,5 tys.

Dzisiaj ogłoszono wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej parkingu wielopoziomowego w Strefie Kultury. Zwycięzcą zostało konsorcjum pracowni ARPA Jerzy Gurawski oraz SKI Studio Błażej Szurkowski.

– Oczywiście decyzja o budowie parkingu oznaczała podjęcie dużego wyzwania. Mówimy o wejściu nowego obiektu w świetną przestrzeń Strefy Kultury. Mówimy o stworzeniu nowego obiektu w sąsiedztwie budynków, które dziś są już ikonami miasta. Dlatego postanowiliśmy, że skorzystamy z formuły konkursu. Zależało nam na skorzystaniu z wiedzy i kompetencji wybitnych architektów i projektantów. Zależało nam na tym, by nowy obiekt świetnie wkomponował się w istniejące otoczenie i stał się jego częścią. Po drugie – nie ukrywamy, że zależało nam także na tym, by iść z globalnymi trendami, które są odpowiedzią na wyzwania klimatyczne – mówił na ogłoszeniu wyników konkursu Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic.

Decyzja o budowie parkingu wynika także z sytuacji, którą obserwujemy w ostatnim czasie w Strefie Kultury. Ogromna popularność tej przestrzeni przerosła nawet oczekiwania jej pomysłodawców.
Niestety zdarzają się różne niepożądane incydenty, jak rozjeżdżanie zieleni czy zajmowanie miejsc postojowych na okolicznych osiedlach mieszkańcom. Jednocześnie sami katowiczanie przyjeżdżając na duże wydarzenia nie zawsze mogli zaparkować.

A jak wiemy – pomimo popularyzowania komunikacji publicznej – jest grupa osób, która nie zrezygnuje z samochodów. Parking w Strefie Kultury ma służyć gościom tego miejsca, obiektów i wydarzeń, dlatego pierwszym krokiem będzie wprowadzenie opłat w ciągu najbliższych tygodni.
Kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie kolejnych działań związanych z realizacją wielopoziomowego parkingu.

Inwestycję realizuje Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Planowane jest zaciągnięcie kredytu. Wartość przedsięwzięcia szacowana jest na około 70 mln zł.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***

Za BP UM Katowice. Fot. również / M. Malina.