To wydarzenie co roku przyciąga tysiące ludzi. Z powodu pandemii zostało przesunięte z czerwca na koniec września. Czyli – możemy planować atrakcje.

To wydarzenie co roku przyciąga tysiące ludzi. Z powodu pandemii zostało przesunięte z czerwca na koniec września. Czyli – możemy planować atrakcje.

21 września 2020 Wyłącz przez administrator

My szykujemy się na coś ekstra – o czym za chwilę. Ale wybór atrakcji naprawdę jest tak ogromny, że ciężko się zdecydować.

Tegoroczna Industriada odbędzie się 26 września. Tym razem obejmie ona 36 obiektów w 23 miejscach.

Najważniejszym – bo tegorocznym „operatorem” Industriady – ma być Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Kto tego muzeum nie odwiedził, niech szybko to nadrobi.

Hasłem tegorocznej Industriady jest „Natura w przemyśle”. – Te światy zawsze się przenikały. Są sobie bliższe niż mogłoby nam się to wydawać. Związek pomiędzy tymi dwoma światami sięga początków przemysłowej działalności człowieka – – przekonuje Monika Pojda-Dziekońska, zastępca dyrektora SCK – Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich.

Co zaplanowano tym razem. Oprócz zwiedzania: wystawy, gry miejskie, artystyczne instalacje, wykłady i warsztaty.

W Zabrzu, w Sztolni Królowa Luiza, zostanie uruchomiona zabytkowa parowa maszyna wyciągowa, jedna z najstarszych w całej Europie. Święto Szlaku Zabytków Techniki zakończy się w tyskim Browarze Obywatelskim.
Odbędzie się tam koncert Marcina Wyrostka & AUKSO oraz multimedialny pokaz mappingu. Podczas XI edycji w Tychach nastąpi również oficjalna inauguracja Galerii Stara Warzelnia. W tym zabytkowym obiekcie zostaną także zaprezentowane zbiory kolekcji „Barwy Śląska”.

Każdy z obiektów, biorących udział w święcie Szlaku Zabytków Techniki, przygotował dla odwiedzających wyjątkowe atrakcje. W Czerwionce-Leszczynach odbędzie się na przykład spektakl muzyczny, łączący taniec, pantomimę i elementy żywej rzeźby.

Jego bohaterkami będą Zorze, które kiedyś nazywano boginiami pomyślności. Inspiracją dla opowieści było średniowieczne dzieło „Summa de cofessionis deiscretiae”, autorstwa brata Rudolfa, mnicha z opactwa cysterskiego, które odwiedzić można w pobliskich Rudach.
Spektakl plenerowy odbędzie się o zachodzie słońca. Kolejnym hitem będą demonstracje i eksperymenty fizyczne, m.in. prezentacja zjawisk zachodzących w bardzo niskich temperaturach.
Natura oraz przemysł po raz kolejny pokażą, że związek pomiędzy nimi jest nierozłączny! Koncert w Muzeum Śląskim Śląska Orkiestra Kameralna wykona koncert Antonio Vivaldiego – „Cztery pory roku” op. 8 nr 1–4 w otoczeniu Muzeum Śląskiego.

Dla tych, którzy chcieliby jeszcze lepiej poznać historię śląskiego regionu, w Zabytkowej Kopalni Srebra Tarnowskich Górach dostępna będzie niezwykła podróż do wnętrza ziemi. Podczas niej uczestnicy dowiedzą się więcej o kształtowaniu bogactw mineralnych tutejszych ziem, a także zobaczą jak w ciemnościach rozwija się natura.

Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu zapraszają na przejazd trasą Bytom Karb – Tarnowskie Góry Kopalnia – Bytom Karb. To jedyna okazja w roku, aby na tej trasie podziwiać krajobrazy Górnego Śląska z okien zabytkowego taboru.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia przybliży historię górnictwa węgla kamiennego w Czeladzi, byłej kopalni „Saturn” oraz historię byłej elektrowni i jej parku maszynowego. Miłośników przemysłowych historii zachwycą jednak nie tylko industrialne walory, takie jak zachowane w doskonałym stanie oryginalne maszyny i urządzenia, ale również architektura obiektu. Ogromne wrażenie robi także generator „Wanda”, pełniący niegdyś rolę bloku energetycznego z silnikiem parowym dwustopniowym i dwucylindrowym.

W Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach odbędzie się specjalny pokaz „Maszyny w Ruchu”, który podczas tegorocznej edycji zostanie znacznie urozmaicony. W jego trakcie zostaną uruchomione po kolei wszystkie działające urządzenia, wchodzące w skład katowickiego ciągu technologicznego Walcowni.

Dodatkowo, tegoroczne oprowadzanie zrealizują osoby niegdyś związane zawodowo z obiektem: pojawią się więc nestorzy hutnictwa, członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Powstania Muzeum oraz ostatni nadmistrz Walcowni Cynku. W Łaziskach Górnych dowiemy się skąd bierze się prąd i dokąd wędruje.

Na terenie Muzeum Energetyki na fanów Industriady czekają odpowiedzi na te pytania. Tamtejsza wystawa przedstawi rozwój urządzeń elektrycznych i energetycznych od czasów żarówki Edisona po czasy współczesne. Dodatkowo, uczestnicy mogą wziąć udział w ciekawych pokazach, m.in. programowalnych klocków LEGO.

W Kopalni Guido uczestnicy święta mogą odbyć wędrówkę w głąb zabrzańskich podziemi, poznając historię rozwoju górniczej technologii – od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Podczas podziemnej przygody zobaczą oni działanie dwóch kombajnów: chodnikowego i ścianowego.

Na terenie obiektu uczestnicy będą mogli odwiedzić również mobilną ekspozycję wystawy Ex-Silesia Lux, powstałej z okazji jubileuszu 100-lecia Powstań Śląskich. XI edycja Industriady potrwa tylko jeden dzień, ale jej uczestnicy spotkają się także 19 września w Parku Śląskim w Chorzowie.

Akcja promująca święto i sam Szlak Zabytków Techniki odbędzie na odcinku promenady między wejściem głównym do ZOO a Stadionem Śląskim, w godzinach 12.00–20.00. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w całodniowych warsztatach z recyclingu, zbudować wieżę szybową oraz posłuchać zespołu Recycling Band.

My szykujemy się na przejazd wąskotorówką oraz wizytę w katowickiej Walcowni. Cały program Industriady znajdziecie bardzo łatwo – wchodząc na stronę industriada.pl.

Za: UMWS. Fot. Walcownia Katowice.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW

***