Srebrna książka dla seniorów

Srebrna książka dla seniorów

7 sierpnia 2020 Wyłączono przez administrator

Władze Katowic uruchomiły „książkobus”. To akcja, która ułatwi najstarszym mieszkańcom i osobom niepełnosprawnym dostęp do interesujących lektur.

– W Katowicach, podobnie jak w całej Polsce, społeczeństwo się starzeje. Zależy nam na tym, żeby wyciągać seniorów z domów i włączać ich w życie miasta oraz korzystać z ich doświadczenia. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała wiele naszych planów – mówi prezydent Marcin Krupa. – Dostęp do kultury został znacząco ograniczony. W I półroczu tego roku, w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, zanotowaliśmy 40% spadek liczby wypożyczeń książek w bibliotece miejskiej.

Miasto więc uruchamia „książkobus”. Mieszkańcy powyżej 65. roku oraz osoby niepełnosprawne będą mogli zamówić książkę lub audiobook z biblioteki z dowozem do domu. „Książkobus” będzie także odbierał lektury po ich przeczytaniu.

Chęć wypożyczenia książek można zgłaszać drogą telefoniczną lub poprzez maila – pisząc na adres filii, do której się jest zapisanym.

– Można też określić swoje preferencje literackie. Wiedząc, że czytelnik lubi przykładowo kryminały lub biografie znanych ludzi – na pewno będziemy mogli zaproponować coś ciekawego – podkreśla Ewa Stasiak, zastępca dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP) w Katowicach. – Oczywiście dostarczanie i odbiór książek odbywa się bezpłatnie. W razie pytań zachęcamy do korzystania z infolinii pod nr 502 28 88 28.

Na potrzeby programu magistrat zakupił samochód bagażowy. Jest on odpowiednio oznakowany.

Pracownik biblioteki, przyjeżdżając z zamówionymi książkami, będzie miał na sobie promocyjną koszulkę MBP w kolorze czarnym, z kolorowym napisem „Czytaj dla odmiany” oraz identyfikator pracownika MBP.

W czasie pracy, ze względu na zagrożenie epidemiczne, będzie nosił przyłbicę, rękawiczki ochronne oraz korzystał z płynów do dezynfekcji. Z kolei książki zwracane do biblioteki, przed kolejnym wypożyczeniem, będą przechodzić kilkudniową kwarantannę.

– Część katowickich seniorów to osoby, które nie mają Internetu. Niejednokrotnie są to osoby samotne – tłumaczy Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Katowice. Jedyną rozrywką podczas pandemii staje się dla nich telewizor lub radio. I choć możliwość przeczytania dowolnie wybranej książki może wydawać się nam czymś bardzo prozaicznym, to dla wielu emerytów lub osób niepełnosprawnych jest to bardzo ważna część dnia. Wiemy, że zapotrzebowanie na taką pomoc jest duże, bo w okresie wprowadzonych obostrzeń wiele osób korzystało z naszego „pogotowia zakupowego” czy też wsparcia psychologicznego.

Źródło i fot. BP UM Katowice.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Osobisty tłumacz i nauczyciel języków obcych. Od razu tłumaczy rozmowę mówiąc i pisząc jednocześnie.