Czy prezydent zareaguje?

Czy prezydent zareaguje?

1 sierpnia 2020 Wyłącz przez administrator

Polityczna burza w Bytomiu. Emocje i inwektywy.

W połowie lipca skarbnik Bytomia Ewa Tomczak na swoim prywatnym profilu facebookowym zamieściła krótki powyborczy komentarz. Był nieco szokujący.

Pani skarbnik po pierwsze użyła wulgarnego określenia oznaczającego męskie przyrodzenie, a zaczynającego się od spółgłoski „ch”. Po drugie, użyła w tym samym wpisie wyjątkowo obelżywego określenia, odnoszącego się do mężczyzny o niskim wzroście, zaczynającego się od spółgłoski „k”.

A na samym końcu życzyła wyborcom PiS, by poszli sobie precz. Tu znów użyła wulgarnego określenia – czasownika utworzonego od słowa oznaczającego puszczanie tzw. bąków.

A wszystko to w kontekście politycznym. Cytujemy bez wulgaryzmów (fragmenty):

„A możemy sobie teraz podzielić Polskę na dwa kraje? Weźcie sobie wszystko: media publiczne, trybunały, 500+, Białostocczyznę i Lubelszczyznę, (…) – weźcie sobie i Bieszczady. Zabierzcie wszystko co zrobiliście, zbierzcie wszystkich prawdziwych Polaków – patriotów, potomków wyklętych żołnierzy. Niech wam rządzi niepodzielnie wasz prezydent Andrzej Duda i jego Pan – (…) z ukrycia.” I kolejny fragment: „Tylko dajcie żyć i …cie”

Ten wpis oburzył radnego Macieja Bartkówa, członka władz PiS w Bytomiu. Nie bardzo wiadomo dlaczego, gdyż on sam potrafił o posłance Wandzie Nowickiej napisać: „poślica”.

W każdym razie tym razem wrażliwość pana radnego kazała mu skierować interpelację do prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. W interpelacji tej wniósł o obniżenie wynagrodzenia skarbniczki o około 50 proc.

A to dlatego, że zdaniem radnego PiS popiera około połowa podatników uczestniczących w wyborach:

„Proszę także o uświadomienie Pani Skarbnik, iż na jej wynagrodzenie łożą solidarnie zarówno wyborcy Rafała Trzaskowskiego, jak i wyborcy Andrzeja Dudy. Jeżeli zaś Pani Skarbnik jest zwolennikiem podziału Polaków według kryteriów ich poglądów politycznych oraz wyborów, i z tych powodów pieniądze podatników – wyborców Prawa i Sprawiedliwości w jakikolwiek sposób rażą wątpliwe poczucie estetyki Pani Skarbnik, proszę zaproponować zmniejszenie jej wynagrodzenia o 51,03%. Takie rozwiązanie zapewne wyjdzie naprzeciw internetowym postulatom Skarbnik Miasta Bytomia”.

A ponieważ radny Bartków z kolei na swoim prywatnym profilu facebookowym nazwał skarbniczkę prostakiem, ta poprzez adwokata zażądała od niego przeprosin i usunięcia wpisu. Zagroziła sądem.

Nie wiadomo, jak by się sprawa sądowa zakończyła. Sąd pewno chciałby ocenić czy użycie wulgaryzmu czy obelgi było prostackie, czy nie.

Rozprawa o „ch…” i „k…” z pewnością byłaby frapującym widowiskiem. Do niego jednak nie dojdzie.

Wcześniej bowiem zachwiała się koalicja polityczna rządząca Bytomiem. Jest wyjątkowo egzotyczna, więc też i krucha.

Prezydent reprezentujący Nowoczesną. Jeden wiceprezydent z PO. Drugi wiceprezydent z PiS. Przewodniczący rady miejskiej z PiS.

Jasne więc, że taki układ jest wyjątkowo kruchy. I mało brakowało, by brzydkie słowa ją rozbiły.

Pod wpisem skarbniczki informującym o tym, że zamierza pozwać członka władz miejskich PiS (Bartkówa) pojawił się komentarz przewodniczącego Janasa. Przypomniał on określenie użyte przez skarbniczkę.

Zaś 28 lipca Klub Radnych PiS w Bytomiu wydał oświadczenie „Stop nienawiści. Stop przemocy słownej” (fragmenty):

„Oświadczenie Klubu Radnych PiS w Bytomiu w sprawie skandalicznego zachowania Skarbnik Miasta Bytomia.

W dniu 15 lipca br. Skarbnik Miasta Pani Ewa Tomczak udostępniła na swoim profilu na portalu facebook skandaliczny, pełen prymitywnych wulgaryzmów wpis, komentujący wynik wyborów prezydenckich (…) Ze zdziwieniem konstatujemy, że Pani Ewa Tomczak, za swoje zachowanie, do dzisiaj nie przeprosiła ponad 10 mln wyborców Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w tym kilkadziesiąt tysięcy bytomian. Uznajemy takie działania za niedopuszczalne i kompromitujące nie tylko samą Skarbnik Miasta, ale cały bytomski samorząd. Dlatego też wzywamy Skarbnik Miasta Bytomia do wycofania się ze swoich słów oraz natychmiastowych przeprosin. Do tego czasu, Klub Radnych PiS w Bytomiu nie widzi możliwości współpracy ze Skarbnik Miasta Bytomia.”.

Wydawało się więc, że jest po koalicji. Ale skarbniczka się złamała:

„Chciałam poinformować, że umieszczając wpis na moim prywatnym profilu nie miałam zamiaru nikogo krytykować ani negatywnie oceniać – szczególnie Mieszkańców Bytomia, niezależnie od tego, na kogo głosowali.
Wyrażam ubolewanie i przepraszam tych, którzy poczuli się urażeni umieszczeniem na moim profilu wpisu zawierającego cytat z nieodpowiednimi sformułowaniami. Moje intencje były inne.
Rozwiewając jednocześnie wątpliwości zamieszczam screen mojego wpisu autorskiego, znajdującego się w poście z dnia 14 lipca br., poprzedzającego cytowany tekst, w którym znalazły się niefortunne słowa.
Liczę, że powyższe wyjaśnienia wyczerpują temat w tym zakresie”.

Maciej Bartków w imieniu bytomskiego PiS wydał oświadczenie:

„Wobec złożonych przez Panią Ewę Tomczak przeprosin uznaję sprawę za zamkniętą. Cieszę się, iż w wyniku rozmowy uznaliśmy, że dobro mieszkańców naszego miasta powinno skłaniać wszystkich zaangażowanych w życie Bytomia do współpracy niezależnie od odczuć i poglądów. Wyciągniętej dłoni do zgody nigdy nie należy odrzucać, dlatego ze swojej strony także przepraszam Panią Ewę za wpis, którym poczuła się urażona.
Jednocześnie informuję, iż wobec wystosowanych przeprosin, Klub Radnych PiS cofa wniosek o dokonanie zmiany na stanowisku Skarbnika Miasta Bytomia.
Niech ta zgoda będzie przykładem, że najgorętsza nawet dyskusja nie musi przeradzać się w jałowy konflikt”.

Oświadczenie to opublikował na swoim profilu na Facebooku 30 lipca. A już 31 lipca o posłance Nowickiej napisał „poślica”:

„Poślica Wanda Nowicka – ta, która rości sobie prawo do zabierania głosu w sprawie Samorządowej Karty Praw Rodziny w Bytomiu, broni obrzydliwej prowokacji środowisk LGBT. Mam nadzieję, że za 3 lata ta pani reelekcji nie uzyska”.

Pani Wanda Nowicka jest posłanką lewicy. Z niej się wywodzi prezydent Mariusz Wołosz. Ciekawe czy zareaguje. Na razie – milczy.

Na zdjęciu: wbrew obiegowym stereotypom osioł jest bardzo mądrym zwierzęciem. A mówi się, że jest uparty, ponieważ ma swoje zdanie. Fot. Pixabay.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Osobisty tłumacz i nauczyciel języków obcych. Od razu tłumaczy rozmowę mówiąc i pisząc jednocześnie.