Katowice: Tam doszło do ponad 200 niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Rannych zostało kilkadziesiąt osób.

Katowice: Tam doszło do ponad 200 niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Rannych zostało kilkadziesiąt osób.

28 lipca 2020 Wyłącz przez administrator

***

Z biegiem ostatnich lat na ul. Panewnickiej robiło się coraz bardziej tłoczno. I coraz niebezpieczniej.

Tylko w ciągu trzech lata (2017-2019) na ulicy tej doszło do 206 wypadków. W 18 z nich ucierpieli ludzie.

W tym czasie w wypadkach, do których doszło na ul. Panewnickiej rany i obrażenia odniosło aż 20 osób. Większość z nich, bo aż 12 osób, to piesi.

– Dlatego postanowiliśmy dokonać w ciągu ul. Panewnickiej szeregu zmian, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów oraz zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przebudowa przejść dla pieszych rozpoczęła się w tym roku. Niektóre przejścia zostały wyniesione, pojawiły się także wyspowe progi zwalniające umożliwiające przejazd autobusom.

Na przejściach na odcinku od dworca PKP w Ligocie, aż do granicy z Rudą Śląską, pojawiło się nowe oświetlenie. W niektórych miejscach drogę zwężono.

Zlikwidowano część miejsc parkingowych, na których pojazdy przesłaniały kierowcom widoczność w taki sposób, że nie widzieli oni osób wchodzących na pasy – co było szczególnie niebezpieczne w przypadku dzieci o wzroście niższym niż wysokość samochodów.

– Wielu mieszkańców pozytywnie oceniło wprowadzone zmiany, podkreślając, że jest bezpieczniej dla pieszych, rowerzystów, ale i kierowców – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice. – Otrzymaliśmy także kilka krytycznych wiadomości od kierowców, którzy skarżą się, że nasze działania sprawiły, że ten odcinek drogi pokonuje się teraz dłużej. Stoimy jednak na stanowisku, że zdrowie i życie mieszkańców mają znaczenie nadrzędne. Ponadto należy pamiętać, że niektóre kolizje i wypadki w tym obszarze prowadziły do powstania dużych korków, które wydłużały podróż. Mniej stłuczek i wypadków to zysk czasu dla kierowców.

Warto przypomnieć, że w Katowicach od kilku lat wprowadzane są zmiany w organizacji ruchu, których celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. W 2015 r. w Śródmieściu została wprowadzona strefa ograniczonej prędkości „Tempo 30”, która z czasem pojawiła się także w innych punktach miasta.

Z kolei w tym roku powstało m.in. nowe, wyniesione przejście dla pieszych przy Uniwersytecie Ekonomicznym połączone z zawężeniem jezdni. Na ul. Śląskiej i ul. Medyków pojawiły się nowe progi zwalniające.

Źródło i fot. BP UM Katowice.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Osobisty tłumacz i nauczyciel języków obcych. Od razu tłumaczy rozmowę mówiąc i pisząc jednocześnie.