Katowice przygarnęły kilka psów ze schroniska na drugim końcu Polski. Zwierzęta przeszły piekło.

Katowice przygarnęły kilka psów ze schroniska na drugim końcu Polski. Zwierzęta przeszły piekło.

13 lipca 2020 Wyłącz przez administrator

***

To historia, która nie powinna się nigdy wydarzyć. Opiekunowie psów ze schroniska w Radysach (na Mazurach) z dnia na dzień przestali karmić podopiecznych.

Wcześniej aresztowany został właściciel schroniska. Zarzuca mu się znęcanie się nad zwierzętami.

Zawiadomienia o przestępstwie złożyło szereg stowarzyszeń ochrony praw zwierząt.

„Chcemy przerwać koszmar cierpienia zwierząt w schronisku w Radysach. Kiedy to Państwo czytają prawie 100 osób dokonuje przeszukania największego schroniska dla psów w Polsce: są to policjanci, prokurator, lekarze zoopsycholodzy i członkowie organizacji. W schronisku może być nawet 3 tys. psów. Jesteśmy gotowi na odbiór zwierząt najgorszym stanie” – pisało miesiąc temu Pogotowie dla Zwierząt.

Gdy na teren schroniska weszli policjanci i prokuratorzy, zobaczyli straszny widok. Jedne psy były martwe, inne ciężko cierpiące.

Doliczono się w sumie 10 martwych psów leżących w klatkach i 70 psów wymagających leczenia w lecznicach. Stan wielu z nich zagrażał ich życiu.

Pięć psów otrzymało pomoc i znalazło schronienie w Katowicach.

– Katowiczanie wielokrotnie pokazali, że los zwierząt nie jest im obojętny. Sam uwielbiam zwierzęta, mamy w rodzinie psy, dlatego zablokowałem możliwość występów cyrków z wykorzystaniem zwierząt na terenach miejskich i propagowania takich wydarzeń w szkołach. Dla czworonogów w mieście powstają wybiegi, a przez ostatnie lata organizowany był także Katowicki Dzień Psiaka. Dlatego jestem przekonany, że los pięciu psów z Radys w naszym mieście się odmieni, znajdą one tu pełne miłości domy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Dzięki zaangażowaniu radnego Adama Skowrona, a także błyskawicznej decyzji prezydenta pięć psów jest już bezpieczne w katowickim schronisku. Psy w wieku od 5 do 7 lat są już po wstępnych badaniach i szczepieniach. Za około dwa tygodnie będą mogły trafić do adopcji. Informacje o możliwej adopcji pojawią się na stronie schroniska.

Za: BP UM Katowice. Na zdjęciach: uratowane psy. Fot. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach.

***

Ogłoszenie – aby otworzyć kliknij w obrazek