Katowice: Nie odpuszczamy – czyli zaproszenie na jutro od organizatorów Jarmarku na Nikiszu. Odpust U Babci Anny 2021. Inny niż zwykle, ale też z atrakcjami.

Katowice: Nie odpuszczamy – czyli zaproszenie na jutro od organizatorów Jarmarku na Nikiszu. Odpust U Babci Anny 2021. Inny niż zwykle, ale też z atrakcjami.

25 lipca 2020 Wyłącz przez administrator

***

Odpust U Babci Anny to letnia edycja popularnego zimowego Jarmarku Na Nikiszu. Choć nawiązuje do święta patronki Parafii, jest dużym plenerowym wydarzeniem kulturalnym i integracyjnym, promującym Nikiszowiec i dokonania jego społeczności.

W tym roku Odpust, jaki wszyscy znamy od 11 lat nie odbędzie się. Jednak organizatorzy nie odpuszczają. Zapraszają jutro na Nikiszowiec właśnie pod hasłem: „Nie odpuszczamy”. Będzie wystawa i dodatkowe atrakcje.

„Nie chcemy, aby nie było was i nas w tym dniu na Nikiszu. Chcielibyśmy zaproponować wam obecność w nieco innej formie. W 26 lipca 2020 roku zapraszamy do Nikiszowca na wystawę plenerową „Nie odpuszczamy”.

Na nikiszowieckim rynku zawiśnie ponad 150 fotografii ze wszystkich jedenastu dotychczasowych edycji Odpustu. Chcemy w ten sposób wypełnić pustą dziś przestrzeń dobrymi wspomnieniami.

Chcemy pokazać, że „nie odpuszczamy” i jesteśmy tutaj mimo wszystko. A za rok – dokładnie 1 sierpnia 2021r. – zapraszamy ponownie na wielkie święto Nikiszowca czyli Odpust U Babci Anny 2021.
Większość zdjęć pochodzi ze zbiorów Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych. Ich autorami są m.in. Zbigniew Brudel, Waldemar Jan, Grzegorz Podgórski, Barbara Mizera, Szymon Nawrat, Klara Drenceni, Małgorzata Krakowiak, Stefania Rybarz – Dalke, Maciej Mutwil, Rafał Roguski.

Wystawa będzie dostępna tylko 26 lipca od 10:00 do 19:00. Wystawa realizowana jest we współpracy z Urzędem Miasta Katowice.

Tak więc w tym roku zapraszamy do nieco bardziej spokojnego niż zwykle o tej porze Nikiszowca. Od rana w Centrum Zimbardo będzie można kupić pamiątki z Nikisza i powspominać Odpusty z dawnych lat.
Dodatkowo od 14:00 będzie można usłyszeć i zobaczyć kapelę podwórkową Ślonsko Ferajna, która będzie krążyć po placach ze śląskimi przyśpiewkami. O 16:00 na Skwerze Zillmannów odbędą się warsztaty pszczelarskie prowadzone przez Stefana Kudłę (podobno ostatniego rolnika z Janowa).

Zapraszamy też na bezpłatne wycieczki z lokalnymi przewodnikami.

Będą też działały lokalne kawiarnie i restauracje. I pewnie tradycyjne budy odpustowe z maszketami ustawią swoje sztandy pod kościołem.

Zatem NIE ODPUSZCZAMY i zapraszamy do Nikiszowca. I pamiętajcie – ostrożnie, bo wirus wciąż krąży i jeśli będzie trzeba załóżcie maseczkę i zachowajcie dystans”.

Źródło: Jarmark na Nikiszu. Fot. również.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Osobisty tłumacz i nauczyciel języków obcych. Od razu tłumaczy rozmowę mówiąc i pisząc jednocześnie.