Katowice kupiły potężną broń do walki z epidemią COVID-19. Urządzenie już działa.

Katowice kupiły potężną broń do walki z epidemią COVID-19. Urządzenie już działa.

3 lipca 2020 Wyłącz przez administrator

Katowice zakupiły nowoczesną maszynę, która pobrane próbki bada pod kątem koronawirusa, a w przyszłości będzie mogła zostać wykorzystana także do diagnostyki molekularnej innych zakażeń zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Urządzenie już pracuje w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas priorytetem, dlatego walczymy z koronawirusem na wielu frontach – także wspierając w miarę możliwości heroiczne wysiłki pracowników ochrony zdrowia– mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Jak podkreśla, dużą rolę w zwalczaniu epidemii ma szybka diagnostyka. Dlatego miasto uruchomiło tzw. wymazobusy. Te już pobrały ponad 2,5 tys. próbek od mieszkańców Katowic.

Maszyna Hamilton MagEx STARlet jednocześnie może wykonywać aż 96 testów. Dzięki niej – nie tylko na pobranie próbek, a także na wynik testu katowiczanie będą czekać krócej.

Większość podobnych urządzeń dzisiaj może wykonywać tylko 20 testów naraz. Zakup maszyny przez miasto pozwala zwiększyć przepustowość laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemioogicznej w Katowicach przynajmniej trzykrotnie.

Laboratorium WSSE dotychczas badało około 200 próbek dziennie. Od chwili uruchomienia urządzenia można analizować nawet 600 próbek.

Na zakup urządzenia oraz potrzebnych materiałów zużywalnych i odczynników z budżetu miasta Katowice przekazano ponad 930 tys. zł. Przypomnijmy, że maszyna została zamówiona już w kwietniu.

Niestety z uwagi na pandemię standardowy czas dostawy urządzenia wydłużył się z 4 do 10 tygodni. Urządzenie importowane było z Szwajcarii, dlatego też musiało przekroczyć kilka granic, na których obowiązują dodatkowe obostrzenia.

Ponadto popyt na tego typu maszyny także mocno wzrósł. Ostatecznie maszyna do Polski dotarła w drugiej połowie czerwca, następnie musiała zostać zainstalowana i odpowiednio skalibrowana.

– W tej chwili urządzenie już pracuje i bada próbki pod kątem koronawirusa – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Pokrótce o innych działaniach władz Katowic przeciwdziałających pandemii. Oprócz wspomnianej maszyny i wymazobusów, Katowice zakupiły maseczki jednorazowe dla służb i medyków. Dla seniorów bezpłatnie dostępne są maseczki wielorazowe.
Dotacje na walkę z koronawirusem otrzymały Szpital Murcki i przychodnia miejska. Regularnie prowadzone są dezynfekcje przestrzeni miejskiej oraz oferowana jest szeroka pomoc dla mieszkańców – od posiłków, pogotowia zakupowego, po pomoc psychologów. Odrębne pakiety pomocowe miasto przygotowało dla przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz świata kultury.

Za: BP UM Katowice. Fot. również.

***

Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Komunikat redakcji Katowice Dziś.

Zmagamy się z epidemią. To szczególna sytuacja. Zapraszamy do zamieszczania postów w grupie Katowice Dziś, które pomogą wam przetrwać ten trudny czas. Więcej dowiesz się z komunikatu w grupie.

Osobisty tłumacz i nauczyciel języków obcych. Od razu tłumaczy rozmowę mówiąc i pisząc jednocześnie.