Diamenty, bentleye i jaguary. Sprawa, nad którą pracowali policjanci z Katowic, to gotowy scenariusz sensacyjnego filmu. [akcja antyterrorystów na zdjęciach]

Diamenty, bentleye i jaguary. Sprawa, nad którą pracowali policjanci z Katowic, to gotowy scenariusz sensacyjnego filmu. [akcja antyterrorystów na zdjęciach]

24 lipca 2020 Wyłącz przez administrator

***

To śledztwo jest wielkim sukcesem funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Policjanci rozpracowali, a następnie rozbili gang oszustów.

Oszuści jeździli luksusowymi samochodami i udawali, że handlują diamentami. Aby dokonać oszustwa przelali na konto urzędu skarbowego 200 tys. zł tytułem podatku VAT – od czegoś, co nie istniało.

Gang składał się z 17 osób. Intryga, która wymyślili oszuści była misterną układanką.

Najpierw podszyli się pod kontrahenta niemieckiej niemieckiej firmy. Prawdziwy kontrahent sprzedawał do Niemiec rury stalowe i zgrzewane.

Oszuści wysłali pismo informujące o zmianie rachunku bankowego. Pieniądze trafiły na podane przez nich – fałszywe konto.

Oni zaś natychmiast przelali zagrabione pieniądze na kilkanaście innych rachunków bankowych, otwartych przez osoby fizyczne lub firmy.

Aby „wyprać” pieniądze, oszuści zaplanowali pozornie legalną transakcję, polegającą na sprzedaży kolekcji diamentów odziedziczonych po babci jednego z członków gangu. Diamenty miały wartość 650 tys. zł.

Aby uwiarygodnić transakcję oszuści zapłacili daninę publiczną od sprzedaży w wysokości aż 200 tys. zł. Podatek VAT w tej wysokości wpłynął na konto jednego z urzędów skarbowych.

Kiedy prawdziwy kontrahent niemieckiej firmy zorientował się, że nie otrzymał pieniędzy, choć zapłata została przelana, zawiadomił policję. Rozpoczęto śledztwo.

Policjanci dotarli do 17 osób podejrzanych o udział w gangu bądź współpracę z nim. Jednym z podejrzanych jest 27-letni pseudokibic krakowskiego klubu piłkarskiego, zarazem zawodnik MMA.

W jego zatrzymaniu uczestniczyli antyterroryści z Katowic. Podczas przeszukania należącego do niego domu znaleziono maczetę i narkotyki.

Przeszukiwano nie tylko mieszkania i domy, lecz również liczne lokalne, wynajmowane przez gang na terenie woj. małopolskiego. Zabezpieczono m.in. ponad 30 telefonów komórkowych oraz 19 laptopów, służących do popełniania przestępstw.

Gang usiłował oszukać wiele innych przedsiębiorstw na terenie Polski i Europy. Jedna z małopolskich firm, na skutek działalności oszustów straciła aż 11 mln zł.

Przestępcy kochali luksus. Wśród zabezpieczonych przez policję przedmiotów jest 6 luksusowych samochodów marek: Jaguar, Bentley, Mercedes i Lexus.

Policjantom udało się odzyskać lub zabezpieczyć kilkanaście milionów zł. 11 osób zostało aresztowanych. Wobec pozostałych zastosowano dozór policyjny lub poręczenie majątkowe.

Hersztowi gangu, 30-letniemu mężczyźnie, grozi 15 lat więzienia. Pozostałe mogą spędzić za kratami nawet 10 lat.

Fot. Policja Śląska.

***

Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***