Członka komisji wyborczej przyłapano jak dopisywał krzyżyki przy nazwisku jednego z kandydatów. Pozostali członkowie komisji wezwali policję.

Członka komisji wyborczej przyłapano jak dopisywał krzyżyki przy nazwisku jednego z kandydatów. Pozostali członkowie komisji wezwali policję.

29 czerwca 2020 Wyłącz przez administrator

Na chwilę obecną (moment pisania tekstu) jest to jedyny tak poważny przypadek w całym woj. śląskim. To oczywiście może się zmienić, ale Biuro Prasowe Śląskiej Komendy Wojewódzkiej Policji podało nam, że nie było innych poważniejszych incydentów.

Było trochę zgłoszeń, np. o łamaniu ciszy wyborczej. wszystkie były szczegółowo i szybko sprawdzane. I tak w Katowicach na przykład policja interweniowała pięć razy w związku ze zgłoszeniami od obywateli, lecz wszystkie te interwencje nie potwierdziły się.

Były to interwencje w rodzaju zgłoszenia od pewnej mieszkanki Katowic, która w przejściu pod rondem obok Spodka zauważyła plakat jednego z kandydatów. Ostatecznie jednak pani ta nie miała pewności, czy plakat nie został powieszony przed sobotą – od kiedy obowiązywała cisza wyborcza.

Najpoważniejszy przypadek złamania obowiązującego prawa miał miejsce w Bytomiu. W komisji w Szombierkach jeden z jej członków fałszował karty z już oddanymi głosami.

Jak poinformował Paweł Wysocki, komisarz wyborczy w Katowicach II, członek komisji dopisywał krzyżyki. Zostało to natychmiast zauważone przez innych członków komisji.

Mężczyzna zdołał więc sfałszować tylko cztery karty do głosowania. Głosy te są nieważne.

Przewodniczący komisji odsunął tę osobę od czynności. Powiadomił policję, następnie komisarza wyborczego w Katowicach.

Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, krzyżyki były stawiane przy nazwisku prezydenta Andrzeja Dudy. Podkreślić natomiast trzeba, że mężczyzna ten działał tylko i wyłącznie we własnym imieniu, nie był rekomendowany przez żaden z komitetów wyborczych.

Była to osoba, która zgłosiła się sama do komisji wyborczej. Do komisji została dopisana przez komisarza wyborczego w celu uzupełnienia jej składu.

– Osobą rekomendowaną do pracy w tej komisji przez komitet wyborczy pana prezydenta Andrzeja Dudy była inna osoba, do pracy której nie ma żadnych zastrzeżeń – mówi radny Maciej Bartków, sekretarz Zarządu Okręgowego PiS w Bytomiu.

Radny Bartków podkreśla, że działając w ten sposób mężczyzna zaszkodził wszystkim kandydatom. Zaś jego postępek nie podstaw do wyciągania wniosków co do przekonań politycznych. Równie dobrze może on być zwolennikiem Roberta Biedronia czy Szymona Hołowni.

Policja informuje, że mężczyzna ma 52 lata. Jest mieszkańcem Bytomia. W chwili obecnej jest zatrzymany.

Fot. Wikimedia.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.

***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Komunikat redakcji Katowice Dziś.

Zmagamy się z epidemią. To szczególna sytuacja. Zapraszamy do zamieszczania postów w grupie Katowice Dziś, które pomogą wam przetrwać ten trudny czas. Więcej dowiesz się z komunikatu w grupie.

Osobisty tłumacz i nauczyciel języków obcych. Od razu tłumaczy rozmowę mówiąc i pisząc jednocześnie.