Dziś rozpoczął się kolejny etap przygotowań do budowy spalarni odpadów. W naszym regionie ma powstać nie jedna, a dwie takie inwestycje.

Dziś rozpoczął się kolejny etap przygotowań do budowy spalarni odpadów. W naszym regionie ma powstać nie jedna, a dwie takie inwestycje.

26 maja 2020 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.

***
Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.

Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Dziś miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przyjęły uchwałę o powołaniu spółki GZM – Czysta Energia. Spółka ta miałaby wybudować spalarnię odpadów komunalnych.

Pod uwagę branych jest siedem miejsc, gdzie miałaby zostać wybudowana taka instalacja. Druga (mniejsza spalarnia) powstanie w Gliwicach.

Jakie to miejsca? Nie zdradzono. Z obrad wynika, że większa spalarnia odpadów mogłaby znaleźć się na terenie jednego z tych miast, które mają obecnie największe kłopoty finansowe.

Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie oceniła sprawozdania finansowe z ubiegły rok dwóch miast Metropolii. Tymczasem spalarnia przyniesie dodatkowe i to bardzo znaczące dochody miastu, na którego obszarze powstanie.

Z drugiej jednak strony władze GZM chciałyby, żeby do budowy spalarni dorzuciło się finansowo miasto, na którego obszarze będzie ona budowana. Ostateczna decyzja podyktowana ma być ewentualnym wsparciem gminy, na terenie której taka instalacja powstanie.

Wiadomo, że wybudowana przez GZM – Czystą Energię instalacja byłaby elektrociepłownią, spalającą nie węgiel, nie gaz, lecz właśnie odpady. Mowa jest o instalacji spalającej 250 tys. ton odpadów rocznie. Spalarnia gliwicka spalać ma 80 tys. ton odpadów rocznie.

Miejsce, gdzie powstanie metropolitalna spalarnia musi być dobrze skomunikowane siecią dróg i mieć dobry dostęp do sieci energetycznej i ciepłowniczej.

Instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych kosztować ma 900 mln zł. To bardzo dużo, ale w naszym regionie już teraz powstaje rocznie od 250 tys. do 280 tys. ton odpadów, które nie są możliwe do przetworzenia a przestawiają wartość energetyczną. Według szacunków może to być w przyszłości nawet 400 tys. ton.

***

Inne nasze informacje i artykuły: Katowice Dziś.

***

Komunikat redakcji Katowice Dziś.

Zmagamy się z epidemią. To szczególna sytuacja. Zapraszamy do zamieszczania postów w grupie Katowice Dziś (link powyżej), które pomogą wam przetrwać ten trudny czas. Więcej dowiesz się z komunikatu w grupie.

***

Fot. Wikimedia.

Osobisty tłumacz i nauczyciel języków obcych. Od razu tłumaczy rozmowę mówiąc i pisząc jednocześnie.