Możliwe ograniczenia w odbiorze śmieci w Katowicach. Ważne informacje Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

Możliwe ograniczenia w odbiorze śmieci w Katowicach. Ważne informacje Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

24 marca 2020 Wyłącz przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

Aktualna sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ także na branżę komunalną. Coraz więcej miast w regionie i na terenie kraju wprowadza zmiany w sposobie odbioru odpadów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach działa bez zmian, ale nie wyklucza ich w najbliższym czasie. Tymczasem apeluje do mieszkańców o rozsądne postępowanie z odpadami.

Robert Potucha, wiceprezes katowickiego MPGK informuje, że firma (podobnie jak wiele innych) boryka się z problemami kadrowymi. Odbiór odpadów ciągle odbywa się bez zakłóceń, ale ze względu na zamknięcie Biura Obsługi Klienta wstrzymano wydawanie worków na gruz typu big-bag.

Kontakt z BOK możliwy jest mailowo (umowy@mpgk.com.pl) lub telefonicznie. Ciągle można dowozić odpady do Gminnych Punktów Zbiórki Odpadów lub zamówienia kontenera (przez e-mail).

– W najbliższym czasie należy się jednak liczyć ze zmianami w harmonogramach czy ograniczeniami dotyczącymi odbioru niektórych frakcji. Będziemy o nich informować i dbać o to, aby były jak najmniej odczuwalne – mówi wiceprezes Potucha. – Tymczasem apelujemy do mieszkańców, aby wsparli pracę sektora komunalnego w tym trudnym momencie poprzez właściwe praktyki we własnych gospodarstwach domowych – dodaje.

MPGK radzi, by na czas epidemii następująco gospodarować odpadami:

1. Przemyślane zakupy
Strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe, aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.

2. Zmniejszanie objętości odpadów
Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów – szczególnie teraz należy o tym pamiętać. Im mniej powietrza będą wozić śmieciarki – tym więcej zmieści się w nich odpadów.

3. Ograniczenie remontów, wymiany mebli itp.
To niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć będą właśnie wielkich gabarytów.

4. Kompostowanie
Kolejną frakcją, której odbiór – w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady bio. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik.

Źródło: BP UM Katowice.