Komunikacja publiczna w aglomeracji katowickiej przystosowuje się do nowych zadań i zaleceń.

Komunikacja publiczna w aglomeracji katowickiej przystosowuje się do nowych zadań i zaleceń.

24 marca 2020 Wyłącz przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

Przypomnijmy, że dziś (o czym pisaliśmy osobno) wprowadzono nowe zalecenia dotyczące komunikacji publicznej. W autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących – to decyzja Rządu RP, która będzie obowiązywać w całej Polsce od 25 marca do 11 kwietnia.

W związku z nowymi nakazami Zarząd Transportu Metropolitalnego apeluje do pasażerów: „Prosimy, żeby w tych dniach pasażerowie maksymalnie ograniczyli swoje podróże komunikacją miejską, abyśmy mogli zapewnić bezpieczne warunki dla tych wszystkich osób, które muszą dojechać do pracy”.

W ostatnich dniach Zarząd Transportu Metropolitalnego odnotował na tyle duży spadek liczby podróżnych, że większość realizowanych połączeń już teraz spełnia to kryterium. Na niektórych kursach odnotowuje się zaledwie 15-20% wcześniej podróżujących.
Wprowadzenie rozkładów jazdy ważnych dni robocze nieszkolne to zmniejszenie oferty o 6 proc., podczas gdy liczba pasażerów spadła w tym czasie o kilkadziesiąt procent.

W związku z podjętą przez rząd decyzją i w trosce o bezpieczeństwo podróżnych ZTM podjął następujące decyzje:

Zleci operatorom zawieszenie przy każdych drzwiach pojazdów informacji, ile osób jednocześnie może w nim przebywać.

Zapewnieni obsługę linii, z których najczęściej korzystają pasażerowie, przez pojazdy przegubowe (18 m).

Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy.

Pasażerowie proszeni są o pilne zgłaszanie, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. Informacje należy kierować na adres kancelaria@metropoliaztm.pl. możliwy jest też kontakt z infolinią ZTM, która pracuje przez całą dobę, siedem dni w tygodniu – bezpłatny numer tel. 800 16 30 30.

Ewentualne dodatkowe zmniejszenie liczby kursów na danej linii będzie spowodowane niską frekwencją. Pozwoli to wzmocnić i zabezpieczyć linie, z których korzystają osoby, które muszą dojechać do pracy.

ZTM przypomina jednocześnie, że w komunikacji tramwajowej nadal obowiązywać będą w dni robocze rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekend nadal będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne w niedziele.

W komunikacji autobusowej nadal obowiązywać będą w dni powszednie rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne.

W związku ze stanem epidemii oraz dynamicznymi zmianami przed każdą podróżą należy sprawdzać aktualny rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM – https://rj.metropoliaztm.pl/.

W wyniku wdrażania wielu korekt niestety nie jest możliwe zamieszczanie aktualnych informacji na wszystkich przystankach. Na najważniejszych z nich znajdują się tablice SDIP, które pokazują, za ile minut przyjedzie oczekiwany autobus lub tramwaj. Aktualną informację o odjazdach można uzyskać również dzwoniąc na bezpłatną infolinię ZTM lub korzystając z aplikacji mobilnych.

Podregion tyski:

Rezygnuje się z wprowadzenia zapowiedzianych wcześniej ograniczeń dotyczących komunikacji trolejbusowej w podregionie tyskim (miały one obowiązywać od 25 marca).

Wdroży się zapowiedziane wcześniej zmiany w komunikacji autobusowej w podregionie tyskim (zawieszenie niektórych linii, wprowadzenie sobotnich rozkładów jazdy w dni powszednie), przy czym kursy najbardziej popularne będą realizowane możliwie największymi pojazdami oraz – w miarę możliwości – będą uruchamiane dodatkowe połączenia.

Źródło: ZTM.