Jak będzie wygląda najnowszy sezon roweru miejskiego w Katowicach? Na czas epidemii zastosowane zostaną specjalne rozwiązania.

Jak będzie wygląda najnowszy sezon roweru miejskiego w Katowicach? Na czas epidemii zastosowane zostaną specjalne rozwiązania.

26 marca 2020 Wyłącz przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

W Katowicach trwają ostatnie prace przygotowawcze do rozpoczęcia nowego sezonu rowerowego.

– Postanowiliśmy, podobnie jak inne duże miasta w Polsce, Warszawa, Poznań czy Lublin, uruchomić system rowerów miejskich. Zobowiązaliśmy operatora sieci, firmę Nextbike, do codziennego odkażania rowerów – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Rowery można wypożyczać za pomocą aplikacji mobilnej, bez dotykania terminali. Dodatkowo warto przypomnieć, że rowery miejskie w Katowicach w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy.

Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich, podobnie jak w latach ubiegłych, zostało powierzone PKM Katowice. Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta – w 2015 roku testowo uruchomiono trzy stacje, w ubiegłym roku było ich 75, a w tym docelowo będzie działać 90 stacji.

– Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej, a jej istotną częścią jest sieć wypożyczalni rowerów miejskich, która w Katowicach cały czas rośnie i jest największa w całym województwie.

W tym roku katowiczanie będą mogli korzystać z 90 stacji. Docelowo w Katowicach ma działać łącznie aż 150 stacji. System będzie funkcjonował od początku kwietnia do końca października przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z zagrożeniem epidemicznym.

W tym sezonie rowerami miejskimi będziemy mogli jeździć od 1 kwietnia. Planuje się uruchomienie 61 stacji rowerowych ze środków miejskich oraz 15 stacji partnerskich w znajdujących się tam, gdzie były rok temu.
Zmianie na początku także ulegnie lokalizacja stacji Katowice NOSPR – zostanie przesunięta poza obręb parkingu. Stacja w tym sezonie będzie ulokowana na południowej części chodnika przy drodze dojazdowej na parkingi przy skrzyżowaniu z ul. Olimpijskiej.

Zaplanowana jest rozbudowa systemu. Powstanie m.in. kilka stacji w ramach budżetu obywatelskiego i kolejne – przy nowych basenach i centrach przesiadkowych.

Rozbudowa systemu ruszy 1 czerwca – 5 nowych stacji pojawi się w czterech dzielnicach Katowic: Śródmieście (1), Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (1), Dąb (2), Bogucice (1). Kolejna rozbudowa związana jest z otwarciem trzech centrów przesiadkowych (przy ul. Sądowej, w Brynowie i Zawodziu), a także basenami w Brynowie i Szopienicach-Burowcu. Następnie powstaną jeszcze cztery stacje (zgodnie z wnioskami mieszkańców i radnych).

W nadchodzącym sezonie wraz ze zwiększeniem ilości stacji zwiększa się także ilość rowerów – do 730. Do dyspozycji mieszkańców ponownie będą rowery cargo (20 sztuk), które służą do przewozu ładunku do 100 kg lub czworga małych dzieci.

Źródło i fot.: BP UM Katowice.