Dziś na dobre rozkręca się w Katowicach Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka. Jego największą wartością są spotkania z interesującymi ludźmi.

Dziś na dobre rozkręca się w Katowicach Festiwal Góry-Literatura-Biblioteka. Jego największą wartością są spotkania z interesującymi ludźmi.

3 lutego 2020 Wyłącz przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

Gośćmi festiwalu będą m.in. Magdalena Gorzkowska – najmłodsza Polka na Mount Everest i pierwsza, która zdobyła Makalu bez wspomagania tlenowego. Czy Krzysztof Wielicki – legenda polskiego himalaizmu.

Dziś z kolei spotkania: z podróżniczką Hanią Zieleźnik-Rybak, Anną Łęczyńską, etnolożką, badaczką architektury drewnianej i kultury pasterskiej, Szymonem Żoczkiem, zdobywcą pięciu szczytów Korony Ziemi.

Organizatorem festiwalu jest Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach. Pełny program poniżej:

Rezerwat Yading w Himalajach – spotkanie z Hanią Zieleźnik-Rybak, podróżniczką i autorką bloga HiHa – podróż za niejeden uśmiech. 3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 10, ul. Radockiego 70 A, Ochojec.

Kultura ludowa Beskidu Śląskiego – spotkanie z Anną Łęczyńską, etnolożką, badaczką architektury drewnianej i kultury pasterskiej, na co dzień pracownicą Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Jana Wantuły w Ustroniu. Spotkanie wpisane w cykl Wielokulturowy Śląsk. 3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47, Koszutka.

Aconcagua – w drodze po Koronę Ziemi – spotkanie z Szymonem Żoczkiem, założycielem projektu „Nie przestawaj marzyć”, fizjoterapeutą, pasjonatem biegów w Beskidzie Żywieckim, zdobywcą pięciu szczytów Korony Ziemi. 3 lutego, godz. 17.00, Filia nr 20, ul. Strzelców Bytomskich 21 B, Dąbrówka Mała.

Rośliny i zwierzęta w Himalajach – spotkanie dla dzieci z Hanią Zieleźnik-Rybak, autorką bloga HiHa – podróż za niejeden uśmiech. 4 lutego, godz. 10.00, Filia nr 3, ul. Gliwicka 93, Załęże.

Góry Walii i Szkocji – spotkanie z podróżnikiem, autorem bloga Antek w podróży. 4 lutego, godz. 17.00, Filia nr 6, ul. Bytomska 8 A, Wełnowiec-Józefowiec.

Królowa. Lhotse ’89 – spotkanie z fotografem Wojciechem Kukuczką – synem Jerzego Kukuczki; Ignacym „Walkiem” Nendzą – himalaistą oraz z Katarzyną Zioło – redaktorką dziennika J. Kukuczki, wydanego w 2019 roku przez Fundację Wielki Człowiek. 4 lutego, godz. 17.00, Filia nr 30, ul. Rybnicka 11, śródmieście.

Kobiety w górach wysokich od XVI do XIX wieku – prelekcja Krystiana Szczęsnego, prezesa Śląskiego Towarzystwa Miłośników Książki i Grafiki, na co dzień pracownika Biblioteki Śląskiej w Katowicach, autora prezentacji przeźroczy tatrzańskich, wzbogaconej muzyką Wojciecha Kilara oraz fragmentami nagrań Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II w interpretacji Krzysztofa Globisza. 5 lutego, godz. 17.00, Filia nr 19, ul. Obrońców Westerplatte 10, Szopienice.

Spotkanie z Mirosławem Pawłowskim – byłym alpinistą, poruszającym się na wózku miłośnikiem wypraw do najdalszych zakątków Świata. Spotkanie wpisane w cykl Nie-Zwykli. 6 lutego, godz. 17.00, Filia nr 1, Ligonia 7, śródmieście.

Z Igrzysk Olimpijskich w Himalaje i Karakorum – spotkanie z Magdaleną Gorzkowską, byłą lekkoatletką, obecnie himalaistką i alpinistką; pierwszą Polką w historii, która zdobyła Makalu bez użycia butli z tlenem oraz najmłodszą, która zdobyła Mount Everest.
6 lutego, godz. 17.00, Filia nr 25, ul. B. Chrobrego 2, osiedle Tysiąclecia.

W górach Tadżykistanu – spotkanie z dr. Michałem Sobalą, pracownikiem naukowym Uniwersytetu Śląskiego, przewodnikiem beskidzkim, geografem. 7 lutego, godz. 17.00, Filia nr 12, ul. Witosa 18 B, osiedle Witosa.

Piekło mnie nie chciało – spotkanie z Krzysztofem Wielickim, himalaistą, laureatem nagrody Złoty Czekan w 2019 roku za całokształt osiągnięć, pierwszym człowiekiem na świecie, który zimą zdobył Mount Everest, Lhotse i Kanczendzongę oraz piątym człowiekiem na świecie, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. 7 lutego, godz. 17.00, Filia nr 16, ul. Wajdy 21, Bogucice.

Za: MBP w Katowicach. Fot. MBP w Katowicach.