Czterej uczniowie pracują nad tanim czujnikiem smogu i współpracującą z nim aplikacją. Każdy będzie mógł zamontować to urządzenie na oknie czy balkonie. Prace są bardzo zaawansowane.

Czterej uczniowie pracują nad tanim czujnikiem smogu i współpracującą z nim aplikacją. Każdy będzie mógł zamontować to urządzenie na oknie czy balkonie. Prace są bardzo zaawansowane.

28 lutego 2020 Wyłącz przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

Projekt nazywa się EcoData. Tworzą go czterej uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych z Lublińca. Aplikacja powinna być gotowa w marcu. Czujnik wymaga nieco dłuższej pracy. Dodajmy, że aplikacja będzie miała znacznie szersze zastosowanie – między innymi pobierać będzie dane z wielu różnych czujników, nie tylko „domowego”.

To krotka historia chłopców: wrzesień 2019 – rozpoczyna się nowy rok szkolny. Za kilka miesięcy nasz ostatni egzamin zawodowy i matura.

11 października 2019 – do szkoły przyjeżdża Emilia Kaczmarek – ambasadorka międzynarodowego programu „Zwolnieni z teorii”. Rozważamy – za zrealizowany w praktyce projekt możemy uzyskać międzynarodowe certyfikaty biznesowe.

Emilia opowiada, ile można zrobić dla środowiska lokalnego, ile my-młodzi możemy. Rozmawiamy, co w dzisiejszym świecie chcielibyśmy zmienić. W pierwszej kolejności myślimy o smogu. Niepewni, ostrożni, bo przecież wkrótce matura, zgłaszamy nasz projekt społeczny.

15 października 2019 – do Lublińca przyjeżdża Rzecznik Praw Obywatelskich – Adam Bodnar. Z inicjatywy wiceburmistrz Anny Jonczyk-Drzymały pojawia się w Kaziku.

Dzięki Joannie Walczak – dyrektor naszej szkoły – bierzemy udział w spotkaniu, konsultujemy nasze pomysły, pytamy, co sądzi o projekcie. Adam Bodnar słucha nas z zainteresowaniem i zaprasza na popołudniową konferencję w Lubitece. Nauki jest dużo, ale czujemy, że musimy tam być. Dostajemy zaproszenie do Warszawy.

Idziemy za ciosem i 30 listopada meldujemy się w stolicy. Rozmawiamy z ludźmi, których znamy z telewizji. Minister cyfryzacji i europoseł – Michał Boni jest zainteresowany naszym pomysłem, słucha nas z zaciekawieniem, zdaje wiele pytań, a na koniec zaprasza nas na kolejne spotkanie.

15 stycznia jedziemy do Fundacji im. S. Batorego. W międzyczasie nie próżnujemy. Zarywamy noce, ale w końcu się udaje – zakładamy stronę internetową ecodata.pl, kręcimy o nas film i spotykamy się ze sponsorami.

19 grudnia jesteśmy umówieni z wiceburmistrz Lublińca. Długo rozmawiamy o problemach ekologicznych. Dostajemy wsparcie Urzędu Miasta. Na styczniowym spotkaniu w Fundacji Batorego czujemy się już swobodniej, zbieramy punkty za dobre, merytoryczne wypowiedzi. Nasz kalendarz zapełnia się spotkaniami z ludźmi, którzy doradzają nam, podsuwają nowe rozwiązania.

Nasz projekt rozwija się intensywnie. Pracujemy nad aplikacją ekologiczną i czujnikami smogu. Powstaje mapa zanieczyszczeń powietrza.

Dla nas- maturzystów to niemałe wyzwanie, ale historia ostatnich kilku miesięcy utwierdza nas w przekonaniu, że stoimy dopiero na progu czegoś wielkiego. Odkrywamy, że wysiłek i ciężka praca a czasem nieoczekiwany splot różnych wydarzeń mogą tak wiele zmienić życiu człowieka.

My chcemy zmienić Nasz Świat na lepsze, dzięki naszej aplikacji będzie to możliwe. Zespół EcoData.

Więcej na temat projektu na facebookowej stronie EcoData (wystarczy wpisać tę nazwę).