Ten marsz upamiętnia Tragedię Górnośląską. Ponieważ jego uczestnicy będą szli ulicami, więc ZTM przygotował się na utrudnienia.

Ten marsz upamiętnia Tragedię Górnośląską. Ponieważ jego uczestnicy będą szli ulicami, więc ZTM przygotował się na utrudnienia.

24 stycznia 2020 Wyłącz przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

W najbliższą sobotę z Katowic wyruszy Marsz na Zgodę. Jego uczestnicy przejdą 10 km. Marsz zakończy się w osławionym miejscu w Świętochłowicach.

Tu po zakończeniu II wojny światowej w świętochłowickiej dzielnicy Zgoda utworzono obóz. Przetrzymywano w nim rzekomych kolaborantów hitlerowskich.

Były to osoby, które dobrowolnie bądź pod przymusem wpisały się na folkslistę (Volkslitste) albo po prostu osoby pochodzenia niemieckiego. Po miesiącach działania obóz wizytowała grupa prokuratorów z Warszawy.

Gdy zobaczyli Zgodę, natychmiast nakazali obóz zamknąć, a wszystkich uwięzionych wypuścić. Jednak dla bardzo wielu osób ta decyzja nadeszła zbyt późno.

Marsz na Zgodę wyruszy w południe z pl. Wolności w Katowicach. Ulicą Gliwicką zgromadzeni wyruszą w kierunku Świętochłowic-Zgody.

Organizatorzy przewidują, że przemarsz trwać będzie mniej więcej do godz. 13.30. Po drodze zostaną złożone kwiaty. W Zgodzie zaplanowano przemówienia oraz złożenie wieńców.

Ponieważ przemarsz odbędzie się ulicami Katowic, Chorzowa i Świętochłowic, ZTM wydał komunikat:

„Zarząd Transportu Metropolitalnego informuje, iż w związku z wydarzeniem pn. „Marsz na Zgodę”, które odbędzie się w sobotę 25 stycznia 2020 r. z zaplanowaną trasą przemarszu ulicami: Plac Wolności, Gliwicką (Katowice), Armii Krajowej (Chorzów), Katowicką, Wojska Polskiego (Świętochłowice), w godzinach 11:40 – 13:40 w tych rejonach nastąpić mogą chwilowe wstrzymania ruchu, powodujące opóźnienia w kursowaniu linii komunikacyjnych”.

Fot. Pixabay.