Dziesiątki tysięcy zachowań równoznacznych z pokpiwaniem sobie z bezpieczeństwa na drodze. A my na początku niechlubnego rankingu.

Dziesiątki tysięcy zachowań równoznacznych z pokpiwaniem sobie z bezpieczeństwa na drodze. A my na początku niechlubnego rankingu.

7 stycznia 2020 Wyłączono przez administrator

Więcej – czytaj poniżej.
***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***
Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.
***

To dosyć zastraszające dane. W okresie od stycznia do listopada 2019 r. policja ujawniła aż 69 533 przypadki bezprawnego używania telefonu przez kierowców.

Było to o 1150 przypadków więcej niż w podobnym okresie roku poprzedniego. Ale nie to jest najbardziej niepokojące.

Policja coraz częściej łapała kierowców nie tylko na tym, że rozmawiają przez telefon nie korzystając z zestawu słuchawkowego bądź głośnomówiącego. Łapała podczas czytania i pisania wiadomości SMS, przeglądania internetu, rozmowy za pośrednictwem aplikacji serwisów społecznościowych, a nawet przeglądania zdjęć i oglądania filmików oraz filmów.

Najwięcej takich przypadków w Polsce zostało ujawnionych przez KWP w Katowicach. Było ich aż 8888.

Inni znaleźli się daleko, daleko za nami. Przypadki wykryte przez KWP Rzeszów: 6521. KWP Kraków: 6252. KSP Warszawa: 5780. KWP Poznań: 5729.

Śląska policja informuje, że tak duża liczba wykroczeń związanych z nielegalnym użyciem telefonu podczas jazdy wynika najpewniej z nasilenia się niewłaściwych zachowań. Ale kierowcy lekceważą sobie zasady bezpieczeństwa nie tylko, gdy chodzi o telefony komórkowe. Coraz częściej np. obserwujemy kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle. W Katowicach stało się to wręcz nagminne.

Tu zaryzykujemy twierdzenie, być może niepopularne. Sama rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy jest ryzykowna.

Reporter Katowice Dziś doświadczył tego jakiś czas temu. I to pomimo, że korzystał z telefonu komórkowego prawidłowo (używając zestawu słuchawkowego).

Sytuacja wyglądała następująco: nasz reporter za węzłem Bagienna (kierunek w stronę Sosnowca) zjechał w kierunku centrum Katowic i Spodka. Był już na łuku prowadzącym do zjazdu (jadąc dalej tym łukiem dojeżdża się do CH Dąbrówka, Agaty Ikei).

Wtedy na pas, którym jechał, zaczęła zjeżdżać osoba kierująca innym samochodem. Nie sprawdziła czy pasem do zjazdu nie jedzie inny samochód (nie upewniła się spoglądając w prawo).

Omal nie doszło do zderzenia obu samochodów bokami. Nasz reporter ratował się zjeżdżając na pas zieleni.

Rozmawiał przez telefon komórkowy. Skoncentrowany na rozmowie zareagował o ułamek sekundy za późno. Gdyby nie rozmawiał, w porę nacisnąłby hamulec bądź klakson.

Ten ułamek sekundy czasem decyduje o ludzkim życiu. To podkreślają eksperci. Niektórzy z nich postulują, by na drogach, gdzie jeździ się szybciej, instalować kamery „badające” czy kierowcy nie używają telefonów w niewłaściwy sposób.

Za: Biznes Interia. Fot. własna. Na zdjęciu: korek na katowickim odcinku A4 spowodowany wypadkiem drogowym.

Zderzyło się kilka samochodów, co oznacza, że przyczyną wypadku była nieostrożność kierujących. Na to, co działo się na drodze zareagowali o ułamek sekundy za późno.