To przestępstwo ma wyjątkowo podły charakter. Polski Związek Głuchych poinformował o zbiórkach pieniędzy, organizowanych przez oszustów, podających się za osoby niepełnosprawne. Mają fałszywe identyfikatory i dokumenty.

To przestępstwo ma wyjątkowo podły charakter. Polski Związek Głuchych poinformował o zbiórkach pieniędzy, organizowanych przez oszustów, podających się za osoby niepełnosprawne. Mają fałszywe identyfikatory i dokumenty.

1 grudnia 2019 Wyłącz przez administrator

***
Wszystkie nasze informacje i artykuły: https://katowicedzis.pl/
Regularnie tu zaglądaj – nie wszystko publikujemy na Facebooku.
Dla facebookowiczów utworzyliśmy grupę: https://www.facebook.com/groups/GrupaKatowiceDzis
Jej członkom wyświetla się więcej naszych facebookowych postów.
Pamiętaj! Komplet naszych artykułów i informacji tylko na WWW.
***

Nasza nowa usługa. Ogłoszenia. Całkowicie bezpłatne – dla każdego.

***

Nielegalne, publiczne zbiórki pieniędzy organizowane są od kilku miesięcy. Być może i do was dotarli rzekomi wolontariusze. Zapukali do drzwi, poprosili o datek na rzecz niepełnosprawnych.

W tym wypadku oszuści działają podając się za przedstawicieli Stowarzyszenia Regionalnego Głuchoniemych Dzieci i Inwalidów w Europie. Podczas fałszywych zbiórek proszą nawet o pokwitowanie na fałszywej liście darczyńców (zdjęcie poniżej).

Na wszystkich, którzy chodzą od mieszkania do mieszkania ze skarbonkami, należy oczywiście uważać. Jeśli jednak osoba, która prosi o datek, wydaje się wiarygodna, autentyczność zbiórki zawsze można bardzo łatwo sprawdzić.

Aby sprawdzić, czy zbiórka publiczna nie jest akcją oszustów, należy wejść na Portal Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zbiorki.gov.pl.

Zgłoszenie zbiórki zawiera następujące dane: numer zbiórki publicznej; dane organizatora zbiórki (nazwa, adres siedziby oraz numer KRS, numer NIP lub numer REGON – w przypadku fundacji, stowarzyszenia, tzw. organizacji kościelnej, imiona i nazwiska oraz miejsca zamieszkania członków komitetu społecznego); cel zbiórki publicznej; sposób prowadzenia zbiórki publicznej; miejsce prowadzenia zbiórki publicznej; termin rozpoczęcia i zakończenia zbiórki publicznej; przewidywane koszty niezbędne do zorganizowania i przeprowadzenia zbiórki publicznej, które zostaną pokryte z zebranych ofiar.

Jednym z warunków jakie musi spełnić organizator zbiórki publicznej jest zapewnienie osobom przeprowadzającym zbiórkę identyfikatorów zawierających: imię i nazwisko osoby przeprowadzającej zbiórkę publiczną oraz w szczególności informacje o nazwie, celu zbiórki publicznej i jej organizatorze oraz numer zbiórki publicznej.

Fot. Wikimedia.